Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. duben 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. duben 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Asteroidy v dálce

Uznání: R. Evans & K. Stapelfeldt (JPL), WFPC2, HST, NASA

Zemi zasahují kameny z vesmíru každý den. Ovšem čím větší kameny, tím méně často je Země zasažena. Na Zemi denně dopadá mnoho kilogramů kosmického prachu. Větší kousky se nejprve jeví jako jasné meteory. Naši atmosférou denně prolétají kameny a ledové koule velikosti míčů a většinou se rychle úplně odpaří. Významné nebezpečí představují balvany s průměrem kolem 100 metrů, které Zemi zasahují zhruba jednou za tisíc let. Pokud by útvar této velikosti spadl do oceánu, tak by mohl způsobit výrazné přílivové vlny s možnými devastujícími následky i pro vzdálená pobřeží. Srážka s těžkým asteroidem o průměru přes 1 km je ještě vzácnější, typicky k ní dochází po miliónech let, ale mohla by mít opravdu globální následky. Spousta asteroidů zůstává neobjevena. Jeden takový byl objeven roce 1998 jako dlouhá modrá čára na archivním snímku nahoře, který pořídil dalekohled Hubble Space Telescope. V červnu roku 2002, poté co prosvištěl kolem Země hluboko uvnitř oběžné dráhy Měsíce, byl objeven malý, stometrový asteroid 2002 MN. 2002 MN proletěl blíže, než kterýkoliv jiný asteroid kromě 1994 XM1, ale ne blíže jak proletí v roce 2029 2004 MN4. Srážka s velkým asteroidem by tak moc neovlivnila zemskou dráhu, ale rozvířila by prach, který by ovlinil podnebí na Zemi. Jedním z pravděpodobných důsledků by bylo globální vyhynutí mnoha druhů života, proti tomu by se současné vymírání jevilo jako zanedbatelné.

Štítky: Asteroids, Distance


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »