Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. duben 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. duben 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Saturnův měsíc a prstence

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Kdy dokáže robot tvořit umění? Přinejmenším, když prolétá kolem prstenců Saturna. Jak kosmická sonda Cassini, která obíhá kolem Saturna překročila vně slavných fotogenických prstenců rovinu rozsáhlé planety, tak se prstence zobrazily zvenku, téměř zboku a ve stínu Saturna. Mezi prstencové útvary patří, zleva, prstenec A , Cassiniho dělení, prstenec B a tmavší prstenec C, do kterého patří Titanova mezera a dosud nepojmenovaná mezera. Minulý měsíc, kdy byl snímek nahoře pořízen, kosmická sonda prolétala asi milión kilometrů od Saturnova měsíčku Enceladus o průměru pouhých 500 kilometrů. Cassini má v plánu pokračovat svoji pouť 70 oběhů kolem Saturna během příštích tří let a bude odesílat snímky plynového obra, jeho prstenců a jeho měsíců, které se budou studovat v nadcházejících desetiletích.

Štítky: Saturn, Enceladus, Saturn's rings


8. vesmírný týden 2021

8. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 2. do 28. 2. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer je dobře vidět pouze Mars. Venuše je nyní vidět alespoň v koronografu SOHO. Skvělý úspěch zaznamenala americká kosmonautika, když přistála úspěšně na Marsu už s pátým vozítkem v řadě.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

zákryt hviezdy Mesiacom

zákryt hviezdy SAO78596 6.5mag Mesiacom

Další informace »