Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. duben 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. duben 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Saturnův měsíc a prstence

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Kdy dokáže robot tvořit umění? Přinejmenším, když prolétá kolem prstenců Saturna. Jak kosmická sonda Cassini, která obíhá kolem Saturna překročila vně slavných fotogenických prstenců rovinu rozsáhlé planety, tak se prstence zobrazily zvenku, téměř zboku a ve stínu Saturna. Mezi prstencové útvary patří, zleva, prstenec A , Cassiniho dělení, prstenec B a tmavší prstenec C, do kterého patří Titanova mezera a dosud nepojmenovaná mezera. Minulý měsíc, kdy byl snímek nahoře pořízen, kosmická sonda prolétala asi milión kilometrů od Saturnova měsíčku Enceladus o průměru pouhých 500 kilometrů. Cassini má v plánu pokračovat svoji pouť 70 oběhů kolem Saturna během příštích tří let a bude odesílat snímky plynového obra, jeho prstenců a jeho měsíců, které se budou studovat v nadcházejících desetiletích.

Štítky: Saturn, Enceladus, Saturn's rings


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »