Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. duben 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. duben 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Saturnův měsíc a prstence

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Kdy dokáže robot tvořit umění? Přinejmenším, když prolétá kolem prstenců Saturna. Jak kosmická sonda Cassini, která obíhá kolem Saturna překročila vně slavných fotogenických prstenců rovinu rozsáhlé planety, tak se prstence zobrazily zvenku, téměř zboku a ve stínu Saturna. Mezi prstencové útvary patří, zleva, prstenec A , Cassiniho dělení, prstenec B a tmavší prstenec C, do kterého patří Titanova mezera a dosud nepojmenovaná mezera. Minulý měsíc, kdy byl snímek nahoře pořízen, kosmická sonda prolétala asi milión kilometrů od Saturnova měsíčku Enceladus o průměru pouhých 500 kilometrů. Cassini má v plánu pokračovat svoji pouť 70 oběhů kolem Saturna během příštích tří let a bude odesílat snímky plynového obra, jeho prstenců a jeho měsíců, které se budou studovat v nadcházejících desetiletích.

Štítky: Saturn, Enceladus, Saturn's rings


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Neobvyklé tvary blesků

Bouřka severozápadně od Studénky Výboj blesků mezi mraky

Další informace »