Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. duben 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. duben 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Saturnův měsíc a prstence

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Kdy dokáže robot tvořit umění? Přinejmenším, když prolétá kolem prstenců Saturna. Jak kosmická sonda Cassini, která obíhá kolem Saturna překročila vně slavných fotogenických prstenců rovinu rozsáhlé planety, tak se prstence zobrazily zvenku, téměř zboku a ve stínu Saturna. Mezi prstencové útvary patří, zleva, prstenec A , Cassiniho dělení, prstenec B a tmavší prstenec C, do kterého patří Titanova mezera a dosud nepojmenovaná mezera. Minulý měsíc, kdy byl snímek nahoře pořízen, kosmická sonda prolétala asi milión kilometrů od Saturnova měsíčku Enceladus o průměru pouhých 500 kilometrů. Cassini má v plánu pokračovat svoji pouť 70 oběhů kolem Saturna během příštích tří let a bude odesílat snímky plynového obra, jeho prstenců a jeho měsíců, které se budou studovat v nadcházejících desetiletích.

Štítky: Saturn, Enceladus, Saturn's rings


4. vesmírný týden 2020

4. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2020. Měsíc bude v novu. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na Floridě proběhl test úniku lodi Crew Dragon z letící rakety. Čínská kosmonautika navazuje na úspěšný rok 2019. Úspěšný byl také start evropské Ariane 5. Na ISS proběhnou dva výstupy do volného kosmu s různými úkoly. Připraven je i start dalších družic Starlink. Před 90 roky se narodil druhý muž na Měsíci, Buzz Aldrin.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polostínové zatmění Měsíce 20. ledna 2020

Canon EOS 60D, SIGMA APO DG 70-300mm, 300 mm Špatné pozorovací podmínky, velká oblačnost, fotografováno mezi mraky

Další informace »