Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. srpen 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. srpen 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Spirála Mléčné dráhy s příčkou

Uznání ilustrace: R. Hurt (SSC), JPL-Caltech, NASA
Uznání přehlidky: GLIMPSE Team

Nedávná přehlídka hvězd Spitzerovým kosmickým dalekohledem astronomům přesvědčivě ukázala, že naše Galaxie Mléčná dráha není jen obyčejnou spirální galaxií. Při pohledu zevnitř disku Galaxie je obtížné rozeznat strukturu Mléčné dráhy. Ovšem sčítání asi 30 miliónů hvězd v pronikavém infračerveném světle ukazuje, že Galaxie je obdařena velmi velkou centrální příčkou, dlouhou nějakých 27 000 světelných let. A astronomové ze vzdálených galaxií, kteří by naši galaxii mohli vidět zepředu, by nejspíše uviděli spirální galaxii s výraznou příčkou tak, jak si ji představuje umělec na této ilustraci. Zatímco předešlé výzkumy identifikovaly malou centrální strukturu s příčkou, tak nové výsledky ukazují že velkou příčku Mléčné dráhy, která s průvodičem Slunce od středu Galaxie svírá úhel asi 45 stupnů. Nepropadejte panice, astronomové pořád předpokládají polohu Slunce mimo oblast centrální příčky, asi v jedné třetině cesty od vnějšího okraje Mléčné dráhy.

Štítky: Mléčná dráha, Galaxie, Barred spiral galaxy


30. vesmírný týden 2024

30. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 7. do 28. 7. 2024. Měsíc po úplňku je vidět především v druhé polovině noci a dopoledne. Planety jsou nejlépe vidět ráno a Saturn už od půlnoci. Zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je na střední úrovni. Po večerních přeletech ISS tu máme její přelety přes Slunce a Měsíc. Sledujeme dění kolem návratu Falconů do služby i kolem lodi Starliner. Uplynulo 105 let od narození významného českého astronoma Luboše Perka, který zemřel teprve nedávno ve věku 101 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ Měsíce

Fotoaparát Nikon COOLPIX B500

Další informace »