Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. srpen 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. srpen 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Spirála Mléčné dráhy s příčkou

Uznání ilustrace: R. Hurt (SSC), JPL-Caltech, NASA
Uznání přehlidky: GLIMPSE Team

Nedávná přehlídka hvězd Spitzerovým kosmickým dalekohledem astronomům přesvědčivě ukázala, že naše Galaxie Mléčná dráha není jen obyčejnou spirální galaxií. Při pohledu zevnitř disku Galaxie je obtížné rozeznat strukturu Mléčné dráhy. Ovšem sčítání asi 30 miliónů hvězd v pronikavém infračerveném světle ukazuje, že Galaxie je obdařena velmi velkou centrální příčkou, dlouhou nějakých 27 000 světelných let. A astronomové ze vzdálených galaxií, kteří by naši galaxii mohli vidět zepředu, by nejspíše uviděli spirální galaxii s výraznou příčkou tak, jak si ji představuje umělec na této ilustraci. Zatímco předešlé výzkumy identifikovaly malou centrální strukturu s příčkou, tak nové výsledky ukazují že velkou příčku Mléčné dráhy, která s průvodičem Slunce od středu Galaxie svírá úhel asi 45 stupnů. Nepropadejte panice, astronomové pořád předpokládají polohu Slunce mimo oblast centrální příčky, asi v jedné třetině cesty od vnějšího okraje Mléčné dráhy.

Štítky: Mléčná dráha, Galaxie, Barred spiral galaxy


13. vesmírný týden 2020

13. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 23. 3. do 29. 3. 2020. Měsíc bude v novu. Večer je vidět jasná planeta Venuše. Ráno jsou poblíž sebe Mars, Jupiter a Saturn. Zájemci o komety si mohou dvě středně jasné prohlédnout relativně vysoko na obloze a jednu také večer nízko na západě. V neděli 29. března přecházíme na letní čas. Přes utlumení dění ve společnosti ještě probíhají nějaké starty raket a přípravy běží, s patřičnými karanténními opatřeními, i směrem ke startu Sojuzu k ISS. Před 365 lety se narodil Christiaan Huygens, objevitel měsíce Titan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC 2264 RGB SHO

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2020 obdržel snímek „NGC 2264“, jehož autorem je Pavol Kollarik   Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2020 obdržel snímek „NGC 2264“, jehož autorem je Pavol Kollarik. Za devatero horami a devatero řekami, ještě dál než běhá po obloze

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše v Plejádách

Další informace »