Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. srpen 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. srpen 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Spirála Mléčné dráhy s příčkou

Uznání ilustrace: R. Hurt (SSC), JPL-Caltech, NASA
Uznání přehlidky: GLIMPSE Team

Nedávná přehlídka hvězd Spitzerovým kosmickým dalekohledem astronomům přesvědčivě ukázala, že naše Galaxie Mléčná dráha není jen obyčejnou spirální galaxií. Při pohledu zevnitř disku Galaxie je obtížné rozeznat strukturu Mléčné dráhy. Ovšem sčítání asi 30 miliónů hvězd v pronikavém infračerveném světle ukazuje, že Galaxie je obdařena velmi velkou centrální příčkou, dlouhou nějakých 27 000 světelných let. A astronomové ze vzdálených galaxií, kteří by naši galaxii mohli vidět zepředu, by nejspíše uviděli spirální galaxii s výraznou příčkou tak, jak si ji představuje umělec na této ilustraci. Zatímco předešlé výzkumy identifikovaly malou centrální strukturu s příčkou, tak nové výsledky ukazují že velkou příčku Mléčné dráhy, která s průvodičem Slunce od středu Galaxie svírá úhel asi 45 stupnů. Nepropadejte panice, astronomové pořád předpokládají polohu Slunce mimo oblast centrální příčky, asi v jedné třetině cesty od vnějšího okraje Mléčné dráhy.

Štítky: Mléčná dráha, Galaxie, Barred spiral galaxy


42. vesmírný týden 2019

42. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 14. 10. do 20. 10. 2019. Měsíc je ve fázi mezi úplňkem a poslední čtvrtí. Večer je nízko nad jihozápadem Jupiter a u jihu Saturn a na ranní obloze se pomalu objeví Mars. Aktivita Slunce je velmi nízká. Zemřel první člověk ve volném kosmu, Alexej Leonov. Na ISS pokračuje série výstupů do volného kosmu, nyní kvůli výměně baterií. Družice ICON se po dvou letech dočkala vypuštění. Před 30 lety byla vypuštěna k Jupiteru sonda Galileo.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Corona Australis

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2019 obdržel snímek „Corona Australis“, jehož autorem je Pavel Pech   Corona Australis, tedy souhvězdí Jižní Koruna. Jméno jak ze starověkého atlasu nebes. A ono téměř ano. Historie jména tohoto poměrně nevýrazného souhvězdí je opravdu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Podzimní mléčná dráha během novoluní v Beranu s božími muky

Další informace »