Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. srpen 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. srpen 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Epimetheus: Malý měsíc Saturna

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Jak vznikl Epimetheus? To dosud nikdo neví. Aby pomohla zodpovědět tuto otázku, tak kosmická sonda Cassini, která nyní obíhá kolem Saturna, nedávno pořídila další podrobné snímky měsíčku Epimetheus, který někdy obíhá Saturna před dalším malým měsícem Janusem, ale někdy i za ním. Snímek ve falešných barvách nahoře byl pořízen v polovině června a ukazuje povrch pokrytý krátery, což ukazuje na velké stáří. Epimetheus má asi 115 kilometrů. Povrchová gravitace Epimetheuse není dostatečná k tomu, aby se restrukturoval do sférického tvaru.

Štítky: Měsíc, Saturn, Epimetheus


8. vesmírný týden 2021

8. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 2. do 28. 2. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer je dobře vidět pouze Mars. Venuše je nyní vidět alespoň v koronografu SOHO. Skvělý úspěch zaznamenala americká kosmonautika, když přistála úspěšně na Marsu už s pátým vozítkem v řadě.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

zákryt hviezdy Mesiacom

zákryt hviezdy SAO78596 6.5mag Mesiacom

Další informace »