Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. srpen 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. srpen 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Epimetheus: Malý měsíc Saturna

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Jak vznikl Epimetheus? To dosud nikdo neví. Aby pomohla zodpovědět tuto otázku, tak kosmická sonda Cassini, která nyní obíhá kolem Saturna, nedávno pořídila další podrobné snímky měsíčku Epimetheus, který někdy obíhá Saturna před dalším malým měsícem Janusem, ale někdy i za ním. Snímek ve falešných barvách nahoře byl pořízen v polovině června a ukazuje povrch pokrytý krátery, což ukazuje na velké stáří. Epimetheus má asi 115 kilometrů. Povrchová gravitace Epimetheuse není dostatečná k tomu, aby se restrukturoval do sférického tvaru.

Štítky: Měsíc, Saturn, Epimetheus


4. vesmírný týden 2020

4. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2020. Měsíc bude v novu. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na Floridě proběhl test úniku lodi Crew Dragon z letící rakety. Čínská kosmonautika navazuje na úspěšný rok 2019. Úspěšný byl také start evropské Ariane 5. Na ISS proběhnou dva výstupy do volného kosmu s různými úkoly. Připraven je i start dalších družic Starlink. Před 90 roky se narodil druhý muž na Měsíci, Buzz Aldrin.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Zimná dúha

Nádherný úkaz zimnej dúhy.

Další informace »