Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. srpen 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. srpen 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 281: Mlhovina Pacman

Uznání a copyright: Steve Cannistra (StarryWonders)

NGC 281 je rušným místem vznikání hvězd. Mezi nápadné charakteristiky patří malá otevřená hvězdokupa a difuzní červeně zářící emisní mlhovina, velké pásy obscuring plynu a prachu a husté uzlíky prachu a plynu, ve který se mohou stále tvořit hvězdy. Otevřená hvězdokupa IC 1590, která je vidět u středu, vznikla teprve v několika posledních miliónech let. Nejjasnějším členem této kupy je ve skutečnosti vícenásobná hvězdná soustava, jejíž světlo pomáhá ionizopvat plyn v mlhovině a způsobuje všudepřítomnou červenou zář. Vlevo od středu viditelné pásy prachu jsou nejspíše místem, kde budou v budoucnu vznikat hvězdy. Na fotografii nahoře zvláště vynikají Bokovy globule, které jsou vidět proti jasné mlhovině. NGC 281 se též pro svůj celkový tvar nazývá mlhovina Pacman (podle postavičky v počítačové hře uvedené v roce 1980) a nachází se ve vzdálenosti asi 10 tisíc světelných let.

Štítky: Emisní mlhovina, NGC 281, Pacman


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Neobvyklé tvary blesků

Bouřka severozápadně od Studénky Výboj blesků mezi mraky

Další informace »