Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. srpen 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. srpen 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 281: Mlhovina Pacman

Uznání a copyright: Steve Cannistra (StarryWonders)

NGC 281 je rušným místem vznikání hvězd. Mezi nápadné charakteristiky patří malá otevřená hvězdokupa a difuzní červeně zářící emisní mlhovina, velké pásy obscuring plynu a prachu a husté uzlíky prachu a plynu, ve který se mohou stále tvořit hvězdy. Otevřená hvězdokupa IC 1590, která je vidět u středu, vznikla teprve v několika posledních miliónech let. Nejjasnějším členem této kupy je ve skutečnosti vícenásobná hvězdná soustava, jejíž světlo pomáhá ionizopvat plyn v mlhovině a způsobuje všudepřítomnou červenou zář. Vlevo od středu viditelné pásy prachu jsou nejspíše místem, kde budou v budoucnu vznikat hvězdy. Na fotografii nahoře zvláště vynikají Bokovy globule, které jsou vidět proti jasné mlhovině. NGC 281 se též pro svůj celkový tvar nazývá mlhovina Pacman (podle postavičky v počítačové hře uvedené v roce 1980) a nachází se ve vzdálenosti asi 10 tisíc světelných let.

Štítky: Emisní mlhovina, NGC 281, Pacman


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac - prvá štvrť

Mesiac vo farbe, časť mesačných vyvrelých hornín je sfarbená do modra

Další informace »