Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. duben 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. duben 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Měsíček Epimetheus

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Malý Saturnův měsíček Epimetheus (přepis výslovnosti v angličtině je ep-ee-MEE-thee-us) má největší rozměr 114 kilometrů. Jeho kráterovitý povrch a nepravidelný tvar zvýrazňují dramatické stíny na tomto kompozitním snímku zblízka z kosmické sondy Cassini. Nicméně Epimetheus, který obíhá 91 000 kilometrů nad vrcholky Saturnových mraků, není sám. Co do velikosti podobný Saturnův měsíc Janus sídlí na dráze, která se liší od té Epimethovy jen o 50 kilometrů. Oba měsíce se k sobě přibližují jednou za čtyři roky, ale místo srážky si hbitě vymění dráhy a zase se pohybují odděleně! Spolu obíhající měsíce Epimetheus a Janus se skládají většinou z porézního vodního ledu a možná, že vznikly rozpadem jediného rodičovského tělesa. Předpokládá se, že oba malé měsíčky také hrají roli při udržování vnějšího okraje Saturnova prstence A.

Štítky: Měsíc, Saturn, Epimetheus, Co-orbital satellites, Janus


8. vesmírný týden 2021

8. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 2. do 28. 2. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer je dobře vidět pouze Mars. Venuše je nyní vidět alespoň v koronografu SOHO. Skvělý úspěch zaznamenala americká kosmonautika, když přistála úspěšně na Marsu už s pátým vozítkem v řadě.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

zákryt hviezdy Mesiacom

zákryt hviezdy SAO78596 6.5mag Mesiacom

Další informace »