Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. duben 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. duben 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Měsíček Epimetheus

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Malý Saturnův měsíček Epimetheus (přepis výslovnosti v angličtině je ep-ee-MEE-thee-us) má největší rozměr 114 kilometrů. Jeho kráterovitý povrch a nepravidelný tvar zvýrazňují dramatické stíny na tomto kompozitním snímku zblízka z kosmické sondy Cassini. Nicméně Epimetheus, který obíhá 91 000 kilometrů nad vrcholky Saturnových mraků, není sám. Co do velikosti podobný Saturnův měsíc Janus sídlí na dráze, která se liší od té Epimethovy jen o 50 kilometrů. Oba měsíce se k sobě přibližují jednou za čtyři roky, ale místo srážky si hbitě vymění dráhy a zase se pohybují odděleně! Spolu obíhající měsíce Epimetheus a Janus se skládají většinou z porézního vodního ledu a možná, že vznikly rozpadem jediného rodičovského tělesa. Předpokládá se, že oba malé měsíčky také hrají roli při udržování vnějšího okraje Saturnova prstence A.

Štítky: Měsíc, Saturn, Epimetheus, Co-orbital satellites, Janus


5. vesmírný týden 2020

5. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 1. do 5. 2. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na ISS proběhly dva výstupy do volného kosmu. Chystá se start Falconu 9 s další várkou družic Starlink. Končí mise infračervené observatoře Spitzer. Před 85 lety se narodil významný český astronom Luboš Kohoutek.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Tesná konjunkcia

Tesná konjunkcia

Další informace »