Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. únor 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. únor 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Saturnova dračí bouře

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Takzvaná "dračí bouře" jsou zavinuté, vířící, oranžově zbarvené oblačné útvary na tomto snímku Saturnovy jižní polokoule v blízkém infračerveném pásmu ve falešných barvách. Jedním z řady objevů oznámených badateli z týmu Cassini je to, že dračí bouře zodpovídá za tajemná vzplanutí rádiových statických poruch, které v minulém roce monitorovaly Cassiniho přístroje při obíhání kolem prstenčité planety. Tato bouře se nyní pokládá za obří Saturnovu bouřku s rádiovým šumem, který vzniká při vysokonapěťových bleskových výbojích, podobně jako při bouřkách na Zemi. Cassiniho pozorovaní také odpovídají tomu, že dračí bouře je dlouhotrvající bouře hluboko v atmosféře plynového obra, která periodicky znovu začne řádit a vytvářet velké, viditelné bouřkové oblasti.

Štítky: Saturn, Blesk, Bouře


32. vesmírný týden 2022

32. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 8. 8. do 14. 8. 2022. Měsíc bude v úplňku. Planety Jupiter, Saturn a Mars jsou vidět již o půlnoci, ale stále je ideální je pozorovat až v druhé půlce noci a ráno. Aktivita Slunce je nízká. Nastává maximum meteorického roje Perseid, ale ruší je svit Měsíce v úplňku. Zažili jsme šest startů raket během 20 hodin. Čtyři mise mířily na oběžnou dráhu, jeden let byl suborbitální a jedna raketa vynesla sondu na cestu k Měsíci. Před 60 lety se uskutečnil simultánní let kosmických lodí Vostok 3 a Vostok 4. Před 145 lety byl objeven měsíc Marsu nazvaný Deimos.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Náměsíční čáp

Fotoaparát Canon 700D Teleobjektiv Canon 28-135 mm ISO 100 expozice 1/125 sec

Další informace »