Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. únor 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. únor 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Saturnova dračí bouře

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Takzvaná "dračí bouře" jsou zavinuté, vířící, oranžově zbarvené oblačné útvary na tomto snímku Saturnovy jižní polokoule v blízkém infračerveném pásmu ve falešných barvách. Jedním z řady objevů oznámených badateli z týmu Cassini je to, že dračí bouře zodpovídá za tajemná vzplanutí rádiových statických poruch, které v minulém roce monitorovaly Cassiniho přístroje při obíhání kolem prstenčité planety. Tato bouře se nyní pokládá za obří Saturnovu bouřku s rádiovým šumem, který vzniká při vysokonapěťových bleskových výbojích, podobně jako při bouřkách na Zemi. Cassiniho pozorovaní také odpovídají tomu, že dračí bouře je dlouhotrvající bouře hluboko v atmosféře plynového obra, která periodicky znovu začne řádit a vytvářet velké, viditelné bouřkové oblasti.

Štítky: Saturn, Blesk, Bouře


4. vesmírný týden 2020

4. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2020. Měsíc bude v novu. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na Floridě proběhl test úniku lodi Crew Dragon z letící rakety. Čínská kosmonautika navazuje na úspěšný rok 2019. Úspěšný byl také start evropské Ariane 5. Na ISS proběhnou dva výstupy do volného kosmu s různými úkoly. Připraven je i start dalších družic Starlink. Před 90 roky se narodil druhý muž na Měsíci, Buzz Aldrin.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac a Jupiter

Tenučký kosáčik Mesiaca a Jupiter

Další informace »