Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. únor 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. únor 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Saturnova dračí bouře

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Takzvaná "dračí bouře" jsou zavinuté, vířící, oranžově zbarvené oblačné útvary na tomto snímku Saturnovy jižní polokoule v blízkém infračerveném pásmu ve falešných barvách. Jedním z řady objevů oznámených badateli z týmu Cassini je to, že dračí bouře zodpovídá za tajemná vzplanutí rádiových statických poruch, které v minulém roce monitorovaly Cassiniho přístroje při obíhání kolem prstenčité planety. Tato bouře se nyní pokládá za obří Saturnovu bouřku s rádiovým šumem, který vzniká při vysokonapěťových bleskových výbojích, podobně jako při bouřkách na Zemi. Cassiniho pozorovaní také odpovídají tomu, že dračí bouře je dlouhotrvající bouře hluboko v atmosféře plynového obra, která periodicky znovu začne řádit a vytvářet velké, viditelné bouřkové oblasti.

Štítky: Saturn, Blesk, Bouře


49. vesmírný týden 2019

49. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 2. 12. do 8. 12. 2019. Měsíc bude v první čtvrti. Podvečerní obloha patří Venuši a Saturnu, Jupiter rychle mizí. Ráno je vidět Merkur a Mars. Na ISS má proběhnout další výstup k AMS-02 a měly by k ní startovat dvě zásobovací lodi. Před 380 lety byl pozorován první přechod Venuše přes sluneční kotouč.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6888 a PN G75.5+1.7

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2019 obdržel snímek „NGC6888 a PN G75.5+1.7“, jehož autorem je Vladimír Nádvorník   Hvězdné objekty mívají často poněkud tajemná označení, která i mnoha astronomům dokonce ani nenaznačí … Tak třeba „NGC6888 a PN G75.5+1.7“ z titulku tohoto

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Planety nad západním obzorem

Další informace »