Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. únor 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. únor 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Saturnova dračí bouře

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Takzvaná "dračí bouře" jsou zavinuté, vířící, oranžově zbarvené oblačné útvary na tomto snímku Saturnovy jižní polokoule v blízkém infračerveném pásmu ve falešných barvách. Jedním z řady objevů oznámených badateli z týmu Cassini je to, že dračí bouře zodpovídá za tajemná vzplanutí rádiových statických poruch, které v minulém roce monitorovaly Cassiniho přístroje při obíhání kolem prstenčité planety. Tato bouře se nyní pokládá za obří Saturnovu bouřku s rádiovým šumem, který vzniká při vysokonapěťových bleskových výbojích, podobně jako při bouřkách na Zemi. Cassiniho pozorovaní také odpovídají tomu, že dračí bouře je dlouhotrvající bouře hluboko v atmosféře plynového obra, která periodicky znovu začne řádit a vytvářet velké, viditelné bouřkové oblasti.

Štítky: Saturn, Blesk, Bouře


24. vesmírný týden 2026

24. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 8. 6. do 14. 6. 2026. Měsíc je vidět na ranní obloze a po poslední čtvrti směřuje k novu. Venuše a Jupiter jsou večer v konjunkci a níže je také Merkur. Ráno je už vidět Saturn a nedaleko něj je kometa 220P/McNaught, která zjasnila asi 10 000×. Sluneční aktivita je vyšší, ale zatím jsme polární záři z Česka neviděli. Zato se objevila první noční svítící oblaka (NLC). Na ISS se musel opravit únik atmosféry, část posádky pro jistotu usedla do svých kosmických lodí. Slavíme 125 let od narození našeho významného astronoma Antonína Bečváře a v Brandýse nad Labem k tomu bude tradičně koncert. Devadesátiny slaví v Americe náš další významný kometární astronom Zdeněk Sekanina.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hodina Jupiterovy rotace

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2026 obdržel snímek a video Karla Sandlera s názvem „Hodina Jupiterovy rotace“ Soutěž Česká astrofotografie měsíce je, jak již název naznačuje, zaměřena zejména na fotografie. Ovšem vesmír není statický, na obloze se vše pohybuje, a to od těch

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

jupitervenuse1

05/06/2026 22:55 - zatím poslední fotka z pátku

Další informace »