Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. únor 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. únor 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Saturnova dračí bouře

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Takzvaná "dračí bouře" jsou zavinuté, vířící, oranžově zbarvené oblačné útvary na tomto snímku Saturnovy jižní polokoule v blízkém infračerveném pásmu ve falešných barvách. Jedním z řady objevů oznámených badateli z týmu Cassini je to, že dračí bouře zodpovídá za tajemná vzplanutí rádiových statických poruch, které v minulém roce monitorovaly Cassiniho přístroje při obíhání kolem prstenčité planety. Tato bouře se nyní pokládá za obří Saturnovu bouřku s rádiovým šumem, který vzniká při vysokonapěťových bleskových výbojích, podobně jako při bouřkách na Zemi. Cassiniho pozorovaní také odpovídají tomu, že dračí bouře je dlouhotrvající bouře hluboko v atmosféře plynového obra, která periodicky znovu začne řádit a vytvářet velké, viditelné bouřkové oblasti.

Štítky: Saturn, Blesk, Bouře


8. vesmírný týden 2021

8. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 2. do 28. 2. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer je dobře vidět pouze Mars. Venuše je nyní vidět alespoň v koronografu SOHO. Skvělý úspěch zaznamenala americká kosmonautika, když přistála úspěšně na Marsu už s pátým vozítkem v řadě.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

zákryt hviezdy Mesiacom

zákryt hviezdy SAO78596 6.5mag Mesiacom

Další informace »