Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. únor 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. únor 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Frizion Illume

Uznání a copyright: Peter Wasilewski (Goddard Space Flight Center)

Vědecké snímky mračen kosmického prachu nebo třeba i zmrzlé vody mohou být také estetické. Třeba tento obrázek tenkých vrstev rostoucích ledových krystalů využívá vědeckého pochopení vlastností světelných vln výhradně k uměleckým účelům. Obraz s názvem "Illume" vytvořil astrofyzik Peter Wasilewski. Obraz vznikl tak, že krystaly byly ozařovány světlem přes polarizační filtr. Polarizační filtr omezuje jinak náhodně orientované světelné vlny na ty, které kmitají jen v jedním směrem. Při průchodu ledem se různé barvy polarizovaného světla na jemných krystalických vrstvách lámou a odrážejí po trochu odlišných cestách. Pohled na scénu přes druhý polarizační filtr přináší podivuhodnou podívanou struktur a barev. Malováním se "světlem, zákony fyziky a přístupem" Wasilewski vytvořil sérii takovýchto evokativních ledových obrazů, které označuje jako Zamrzlé vize neboli Frizion.

Štítky: Led, Light, Polarization, Frizion


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »