Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. únor 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. únor 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Frizion Illume

Uznání a copyright: Peter Wasilewski (Goddard Space Flight Center)

Vědecké snímky mračen kosmického prachu nebo třeba i zmrzlé vody mohou být také estetické. Třeba tento obrázek tenkých vrstev rostoucích ledových krystalů využívá vědeckého pochopení vlastností světelných vln výhradně k uměleckým účelům. Obraz s názvem "Illume" vytvořil astrofyzik Peter Wasilewski. Obraz vznikl tak, že krystaly byly ozařovány světlem přes polarizační filtr. Polarizační filtr omezuje jinak náhodně orientované světelné vlny na ty, které kmitají jen v jedním směrem. Při průchodu ledem se různé barvy polarizovaného světla na jemných krystalických vrstvách lámou a odrážejí po trochu odlišných cestách. Pohled na scénu přes druhý polarizační filtr přináší podivuhodnou podívanou struktur a barev. Malováním se "světlem, zákony fyziky a přístupem" Wasilewski vytvořil sérii takovýchto evokativních ledových obrazů, které označuje jako Zamrzlé vize neboli Frizion.

Štítky: Led, Light, Polarization, Frizion


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa C/2020 M5 (ATLAS)

Snímek komety C/2020 M5 (ATLAS). Rozměry obrázku jsou 20 x 20 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Kometa se na obloze pohybovala souhvězdím Malé medvědice. Vzdálenost od Země 3.192 au, od Slunce 3.077 au. Rychlost pohybu po obloze 1.34 arcsec/min, jasnost podle efemeridy 16.4 mag.

Další informace »