Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. únor 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. únor 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sluneční spektrum

Uznání a copyright: Nigel Sharp (NSF), FTS, NSO, KPNO, AURA, NSF

Stále se neví, proč ve slunečním světle některé barvy chybí. Nahoře jsou vidět všechny viditelné barvy na Slunci tak, jak vznikly při průchodu přístrojem podobným hranolu. Spektrum nahoře bylo pořízeno na McMath-Pierceově sluneční observatoři a ukazuje především, že ačkoliv naše žluté Slunce vyzařuje světlo skoro všech barev, tak opravdu nejjasněji září ve žlutozeleném světle. Tmavé pruhy ve spektru nahoře pocházejí z plynu na slunečním povrchu nebo nad ním, který absorbuje zespodu vyzařované světlo. Vzhledem k tomu, že různé druhy plynů absorbují různé barvy světla, tak je možné určit, z jakých plynů se skládá Slunce. Například hélium bylo v roce 1870 nejprve objeveno ve slunečním spektru a teprve později bylo nalezeno zde na Zemi. Dnes už byla identifikována většina spektrálních absorpčních čar, ale ne všechny.

Štítky: Slunce, Spectrum, Helium


4. vesmírný týden 2025

4. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je Venuše poblíž Saturnu, vysoko nad jihovýchodem je Jupiter a nad východem Mars. Titan opět vrhne stín na Saturn. Aktivita Slunce je nízká. Kometa C/2023 G3 (ATLAS) byla fotografovatelná i ve dne a nyní bude ozdobou oblohy na jižní polokouli. Konečně se povedly testovací lety dvou obřích raket. New Glenn úspěšně dosáhl oběžné dráhy, ale první stupeň pokus o přistání neprovedl. Naopak první stupeň Super Heavy naopak úspěšně přistál na startovní věž, zatímco Starship byla zničena poté, co měla problémy těsně před dosažením plánované dráhy. 95 let se dožívá Buzz Aldrin, který stanul jako druhý na povrchu Měsíce v rámci Apolla 11 a 85 let by se dožil náš přední popularizátor kosmonautiky Antonín Vítek.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Sluneční skvrny foceno afokalne AR 102/600 mm zvětšení 24x

Další informace »