Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. srpen 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. srpen 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zelený záblesk úplňku

Uznání a copyright: Laurent Laveder (PhotoAstronomique.net)

Červencový úplněk na tomto pozoruhodném pohledu dalekohledem vypadá podivně ztemnělý a zborcený. Tento snímek je jedním ze série snímků pořízených, když byl Měsíc velmi blízko obzoru. Dlouhá dráha paprsků přes turbulentní atmosféru vyvolává optické jevy včetně řídkého tvaru "přeludu", který se zdá vznášet nad horním okrajem Měsíce. U horního okraje Měsíce je také vidět (lépe na vloženém obrázku) povšimnutelný zelený lem. Tento jev jako na hranolu vytváří výrazná atmosférická refrakce a častěji jej lze spatřit jako zelený záblesk u zapadajícího Slunce. Pečlivá prohlídka celého snímku ukazuje odpovídající červený lem podél spodního okraje, což je další známka atmosférické refrakce.

Štítky: Úplněk, Zelený záblesk, Refraction, Mirage


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »