Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. červen 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. červen 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Východ Měsíce, mys Sounion, Řecko

Credit & Copyright: Anthony Ayiomamitis

Tento měsíc nastal úplněk 22. června, pouze den po letním slunovratu na severní polokouli. Protože slunovrat znamená nejsevernější bod ročního pohybu Slunce po zemské obloze, byl úplněk vycházející v blízkosti roviny ekliptiky naproti Slunci zdaleka nejjižnějším v tomto roce. Pouze o měsíc dříve, 23. května, zachytil astronom Anthony Ayiomamitis tento snímek jiného jižního úplňku vycházejícího nad mysem Sounion v Řecku. V popředí stojí dvacečtyři století starý Poseidonův chrám, viditelný též námořníky z Egejského moře. Na této velmi dobře připravené, jednoduché expozici činí dlouhý teleobjektiv vycházející Měsíc velkým, ale náhodní pozorovatelé často shledávají měsíční úplněk pozorovaný blízko obzoru překvapivě veliký i bez optických pomůcek. Tento silný vizuální efekt je znám jako měsíční iluze.

Štítky: Úplněk, Moonrise, Poseidon, Greece, Moon illusion


6. vesmírný týden 2023

6. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 2. do 12. 2. 2023. Měsíc je ve fázi úplňku a ubývá k poslední čtvrti. Velmi nízko na večerní obloze je výrazná planeta Venuše a o něco výše také jasný Jupiter. Nejvýše najdeme večer Mars, k němuž se zdánlivě na obloze blíží i kometa C/2022 E3 (ZTF). Aktivita Slunce se snížila, ale v lednu bylo zatím největší množství skvrn. Raketa Falcon 9 společnosti SpaceX překonala hranici 200 úspěšných startů. Máme tu i starty ruských raket. Před pěti lety vynesl Falcon Heavy při svém inauguračním letu automobil Tesla.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tromsø lights

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2022 získal snímek „Tromsø lights“, jehož autorem je Jan Klíma     Kdo by neznal slavnou polární záři. Ať již ze snímků oblohy z dalekého severu či z ještě, alespoň pro nás ještě vzdálenějšího jihu, nebo třeba z divadelní hry

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ Měsíce

Východ Měsíce

Další informace »