Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. červen 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. červen 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Planety na západě

Credit & Copyright: Jimmy Westlake (Colorado Mountain College)

Na konci tohoto týdne ozdobí západní oblohu tři planety a vytvoří zde krásné trio snadno viditelné krátce po západu Slunce. Zejména v sobotní večer nalezneme Saturn, Venuši a Merkur v oblasti o průměru dvou stupňů (zhruba rozměr palce ve vzdálenosti natažené ruky) nad západním obzorem. Tento snímek zaznamenaný minulou neděli, 19. června, ukazuje stejné planety uspořádané podél roviny ekliptiky nad siluetou Skalnatých hor v Colorado. Nejsnáze je identifikovatelná Venuše, nejjasnější nebeský maják pod středem snímku, se Saturnem nahoře vlevo od Venuše a Merkurem blízko obzoru vpravo od nápadného vrcholu Pinnacle Peak. V sobotu se budou putující planety promítat na obloze ještě blíže k sobě Pro snadnou identifikaci planet umístněte na obrázek kurzor.

Štítky: Venuše, Saturn, Merkur, Konjunkce, Seskupení planet, Mouse over


8. vesmírný týden 2021

8. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 2. do 28. 2. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer je dobře vidět pouze Mars. Venuše je nyní vidět alespoň v koronografu SOHO. Skvělý úspěch zaznamenala americká kosmonautika, když přistála úspěšně na Marsu už s pátým vozítkem v řadě.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

zákryt hviezdy Mesiacom

zákryt hviezdy SAO78596 6.5mag Mesiacom

Další informace »