Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. červen 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. červen 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Planety na západě

Credit & Copyright: Jimmy Westlake (Colorado Mountain College)

Na konci tohoto týdne ozdobí západní oblohu tři planety a vytvoří zde krásné trio snadno viditelné krátce po západu Slunce. Zejména v sobotní večer nalezneme Saturn, Venuši a Merkur v oblasti o průměru dvou stupňů (zhruba rozměr palce ve vzdálenosti natažené ruky) nad západním obzorem. Tento snímek zaznamenaný minulou neděli, 19. června, ukazuje stejné planety uspořádané podél roviny ekliptiky nad siluetou Skalnatých hor v Colorado. Nejsnáze je identifikovatelná Venuše, nejjasnější nebeský maják pod středem snímku, se Saturnem nahoře vlevo od Venuše a Merkurem blízko obzoru vpravo od nápadného vrcholu Pinnacle Peak. V sobotu se budou putující planety promítat na obloze ještě blíže k sobě Pro snadnou identifikaci planet umístněte na obrázek kurzor.

Štítky: Venuše, Saturn, Merkur, Konjunkce, Seskupení planet, Mouse over


4. vesmírný týden 2020

4. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2020. Měsíc bude v novu. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na Floridě proběhl test úniku lodi Crew Dragon z letící rakety. Čínská kosmonautika navazuje na úspěšný rok 2019. Úspěšný byl také start evropské Ariane 5. Na ISS proběhnou dva výstupy do volného kosmu s různými úkoly. Připraven je i start dalších družic Starlink. Před 90 roky se narodil druhý muž na Měsíci, Buzz Aldrin.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polostínové zatmění Měsíce 20. ledna 2020

Canon EOS 60D, SIGMA APO DG 70-300mm, 300 mm Špatné pozorovací podmínky, velká oblačnost, fotografováno mezi mraky

Další informace »