Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. červen 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. červen 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Venuše: Jen průlet kolem

Uznání: Galileo Project, JPL, NASA

Venuše, druhá nejbližší planeta od Slunce, je daleko nejjasnější planetou ze setkání tří planet o tomto víkendu na západní obloze po západu. Také se osvědčila jako populární průletový bod kosmických sond k obřím plynným planetám ve vnějších oblastech sluneční soustavy. Proč letět nejprve k Venuši? Při využití manévru s gravitační asistencí se sonda vymrští k planetám a získává energii při svých krátkých přiblíženích a tak ušetří palivo pro využití na konci jejich dlouhé meziplanetární pouti. Tento vybarvený snímek Venuše pořídila kosmická sonda k Jupiteru Galileo krátce po svém manévru s gravitační asistencí Venuše v únoru 1990. Galileovo nahlédnutí na zahalenou planetu ukazuje struktury vířících mračen z kyseliny sírové. Jasná oblast je sluneční světlo, které se odráží od horní vrstvy mraků.

Štítky: Venuše, Saturn, Galileo, Gravitační asistence


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »