Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. červen 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. červen 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Venuše: Jen průlet kolem

Uznání: Galileo Project, JPL, NASA

Venuše, druhá nejbližší planeta od Slunce, je daleko nejjasnější planetou ze setkání tří planet o tomto víkendu na západní obloze po západu. Také se osvědčila jako populární průletový bod kosmických sond k obřím plynným planetám ve vnějších oblastech sluneční soustavy. Proč letět nejprve k Venuši? Při využití manévru s gravitační asistencí se sonda vymrští k planetám a získává energii při svých krátkých přiblíženích a tak ušetří palivo pro využití na konci jejich dlouhé meziplanetární pouti. Tento vybarvený snímek Venuše pořídila kosmická sonda k Jupiteru Galileo krátce po svém manévru s gravitační asistencí Venuše v únoru 1990. Galileovo nahlédnutí na zahalenou planetu ukazuje struktury vířících mračen z kyseliny sírové. Jasná oblast je sluneční světlo, které se odráží od horní vrstvy mraků.

Štítky: Venuše, Saturn, Galileo, Gravitační asistence


9. vesmírný týden 2020

9. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 24. 2. do 1. 3. 2020. Měsíc je mezi novem a první čtvrtí. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a také některé komety. Ráno je vidět nejlépe Mars, ale vylézá také Jupiter a Saturn. Česká firma S.A.B. Aerospace dokončila přípravy vypouštěcího zařízení – dispenzeru – družic, určeného pro raketu Vega. Před 200 lety se narodil americký astronom, objevitel komet, Lewis A. Swift.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

NLO 7

Další informace »