Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. červen 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. červen 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Obloha galaxií 2MASS

Uznání a copyright: 2MASS, T. H. Jarrett, J. Carpenter, & R. Hurt

Jsou nejbližší galaxie rozloženy náhodně? Výtisk více jak jednoho miliónu nejjasnějších "vzdálených zdrojů" zaznamenaných celooblohovou mikrovlnnou přehlídkou 2MASS (Two Micron All Sky Survey) ukazuje, že nejsou. Velká většina těchto infračervených vzdálených zdrojů jsou galaxie. Nahoře jsou vidět neuvěřitelné vzory struktur, které poskytují limity toho, jak vesmír vznikal a vyvíjel se. Hodně galaxií je dohromady gravitačně vázáno a tvoří kupy, které samotné jsou volně vázány do nadkup, které jsou dále někdy vidět jak se řadí do ještě větších struktur. Velmi jasné hvězdy v naší vlastní Mléčné dráze naproti tomu způsobují modrý vertikální pás.

Štítky: Galaxie, Obloha, 2mass


13. vesmírný týden 2024

13. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 3. do 31. 3. 2024. Měsíc bude v úplňku a bude vidět stále později v noci. To umožní lepší pozorování komety 12P/Pons-Brooks. Na večerní obloze doplňuje jasný Jupiter ještě Merkur, který je v pondělí v maximální elongaci. Aktivitu Slunce oživily především dvě pěkné oblasti se skvrnami a hned následovaly i silné erupce. Na Sojuzu letí poprvé dvě ženy najednou. Ke startu se chystá poslední raketa Delta IV Heavy. Před 50 lety získala první detailní snímky Merkuru sonda Mariner 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2024 obdržel snímek „Kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě“, jehož autorem je Jan Beránek.   Vlasatice, dnes jim říkáme komety, budily zejména ve středověku hrůzu a děs nejen mezi obyčejnými lidmi. Možná více se o ně zajímali panovníci.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc z Malína

Měsíc ve stáří 9,4 dne

Další informace »