Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. červen 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. červen 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Obloha galaxií 2MASS

Uznání a copyright: 2MASS, T. H. Jarrett, J. Carpenter, & R. Hurt

Jsou nejbližší galaxie rozloženy náhodně? Výtisk více jak jednoho miliónu nejjasnějších "vzdálených zdrojů" zaznamenaných celooblohovou mikrovlnnou přehlídkou 2MASS (Two Micron All Sky Survey) ukazuje, že nejsou. Velká většina těchto infračervených vzdálených zdrojů jsou galaxie. Nahoře jsou vidět neuvěřitelné vzory struktur, které poskytují limity toho, jak vesmír vznikal a vyvíjel se. Hodně galaxií je dohromady gravitačně vázáno a tvoří kupy, které samotné jsou volně vázány do nadkup, které jsou dále někdy vidět jak se řadí do ještě větších struktur. Velmi jasné hvězdy v naší vlastní Mléčné dráze naproti tomu způsobují modrý vertikální pás.

Štítky: Galaxie, Obloha, 2mass


30. vesmírný týden 2025

30. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 7. do 27. 7. 2025. Měsíc projde novem a je vidět nad ránem a o víkendu bude nízko na večerní obloze. Mars je velmi nízko na večerní obloze, ráno kromě Saturnu a Venuše začne být vidět i Jupiter. Aktivita Slunce je nízká. Vrátila se posádka soukromé mise Axiom-4 z ISS. Na čínskou stanici Tiangong přiletěla zásobovací loď Tianzhou-9. Před 145 lety se narodil významný československý astronom a politik Milan Rastislav Štefánik. Před 30 lety byla objevena kometa Hale-Bopp.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hmlovina Rozeta (detailný záber v palete farieb SHO)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2025 obdržel snímek „Hmlovina Rozeta“, jehož autorem je astrofotograf Tomáš Dobrovodský Pohledy do nebe jsou téměř vždy úžasným zážitkem. Úžasným o to více, že kromě významu vědeckého nám mohou způsobit často i estetický či emocionální šok. A co teprve

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce

Další informace »