Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. červen 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. červen 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Saturnovy prstence z druhé strany

Credit: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Jak vypadají Saturnovy prstence z opačné strany? Ze Země obvykle vidíme Saturnovy prstence ze stejné strany jejich roviny, ze které je osvětluje Slunce. Geometricky na horním snímku pořízeném v dubnu sondou Cassini, která nyní Saturn obíhá, je Slunce za kamerou, ale na opačné straně roviny prstenců. Takové výhodné postavení poskytuje dech vyrážející pohledy na nejvíce okouzlující systém prstenců ve Sluneční soustavě. Je zvláštní, že prstence vykazují podobnosti s fotografickým negativem čelního pohledu. Například temný pás ve středu je ve skutečnosti normálně jasný prstenec B. Jasnost prstenců měřená z různých úhlů naznačuje jejich tloušťku a hustotu částic v nich. Snímky jako tyto jsou také zajímavé, protože neukazují paprsky. Neočekávané nejasné oblasti zaznamenané sondami Voyager, které minuly Saturn na počátku 80. let minulého století, nebyly dosud sondou Cassini spatřeny. A něco navíc: Spatříte mezi prstenci malý měsíc (Prometheus)?

Štítky: Saturn, Prstence, Backlit


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »