Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. červen 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. červen 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Saturnovy prstence z druhé strany

Credit: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Jak vypadají Saturnovy prstence z opačné strany? Ze Země obvykle vidíme Saturnovy prstence ze stejné strany jejich roviny, ze které je osvětluje Slunce. Geometricky na horním snímku pořízeném v dubnu sondou Cassini, která nyní Saturn obíhá, je Slunce za kamerou, ale na opačné straně roviny prstenců. Takové výhodné postavení poskytuje dech vyrážející pohledy na nejvíce okouzlující systém prstenců ve Sluneční soustavě. Je zvláštní, že prstence vykazují podobnosti s fotografickým negativem čelního pohledu. Například temný pás ve středu je ve skutečnosti normálně jasný prstenec B. Jasnost prstenců měřená z různých úhlů naznačuje jejich tloušťku a hustotu částic v nich. Snímky jako tyto jsou také zajímavé, protože neukazují paprsky. Neočekávané nejasné oblasti zaznamenané sondami Voyager, které minuly Saturn na počátku 80. let minulého století, nebyly dosud sondou Cassini spatřeny. A něco navíc: Spatříte mezi prstenci malý měsíc (Prometheus)?

Štítky: Saturn, Prstence, Backlit


9. vesmírný týden 2021

9. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 3. do 7. 3. 2021. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je dobře vidět jasný Mars, který prochází pod hvězdokupou Plejády. Taky je vidět planeta Uran a planetka Vesta, která bude v opozici. Večer se dá také spatřit kužel zvířetníkového světla. Merkur je v západní elongaci, viditelný snad na denní obloze. Perseverance úspěšně testuje kamery a další přístroje na povrchu Marsu. Očekáváme start rakety Falcon 9 už v noci na pondělí. Týden bohatý na starty raket právě ukončuje výstup astronautů z ISS. Před 45 lety zasáhla Veněra 3 jako první umělé těleso Venuši, bohužel nefunkční.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Animácia pohybu blízkozemskej planetky s označením 2021 DW1

Další informace »