Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. červen 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. červen 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Saturnovy prstence z druhé strany

Credit: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Jak vypadají Saturnovy prstence z opačné strany? Ze Země obvykle vidíme Saturnovy prstence ze stejné strany jejich roviny, ze které je osvětluje Slunce. Geometricky na horním snímku pořízeném v dubnu sondou Cassini, která nyní Saturn obíhá, je Slunce za kamerou, ale na opačné straně roviny prstenců. Takové výhodné postavení poskytuje dech vyrážející pohledy na nejvíce okouzlující systém prstenců ve Sluneční soustavě. Je zvláštní, že prstence vykazují podobnosti s fotografickým negativem čelního pohledu. Například temný pás ve středu je ve skutečnosti normálně jasný prstenec B. Jasnost prstenců měřená z různých úhlů naznačuje jejich tloušťku a hustotu částic v nich. Snímky jako tyto jsou také zajímavé, protože neukazují paprsky. Neočekávané nejasné oblasti zaznamenané sondami Voyager, které minuly Saturn na počátku 80. let minulého století, nebyly dosud sondou Cassini spatřeny. A něco navíc: Spatříte mezi prstenci malý měsíc (Prometheus)?

Štítky: Saturn, Prstence, Backlit


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Neobvyklé tvary blesků

Bouřka severozápadně od Studénky Výboj blesků mezi mraky

Další informace »