Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. červen 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. červen 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Saturnovy prstence z druhé strany

Credit: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Jak vypadají Saturnovy prstence z opačné strany? Ze Země obvykle vidíme Saturnovy prstence ze stejné strany jejich roviny, ze které je osvětluje Slunce. Geometricky na horním snímku pořízeném v dubnu sondou Cassini, která nyní Saturn obíhá, je Slunce za kamerou, ale na opačné straně roviny prstenců. Takové výhodné postavení poskytuje dech vyrážející pohledy na nejvíce okouzlující systém prstenců ve Sluneční soustavě. Je zvláštní, že prstence vykazují podobnosti s fotografickým negativem čelního pohledu. Například temný pás ve středu je ve skutečnosti normálně jasný prstenec B. Jasnost prstenců měřená z různých úhlů naznačuje jejich tloušťku a hustotu částic v nich. Snímky jako tyto jsou také zajímavé, protože neukazují paprsky. Neočekávané nejasné oblasti zaznamenané sondami Voyager, které minuly Saturn na počátku 80. let minulého století, nebyly dosud sondou Cassini spatřeny. A něco navíc: Spatříte mezi prstenci malý měsíc (Prometheus)?

Štítky: Saturn, Prstence, Backlit


9. vesmírný týden 2020

9. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 24. 2. do 1. 3. 2020. Měsíc je mezi novem a první čtvrtí. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a také některé komety. Ráno je vidět nejlépe Mars, ale vylézá také Jupiter a Saturn. Česká firma S.A.B. Aerospace dokončila přípravy vypouštěcího zařízení – dispenzeru – družic, určeného pro raketu Vega. Před 200 lety se narodil americký astronom, objevitel komet, Lewis A. Swift.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M 42 - Orión

Asi najkrajší objekt na oblohe...

Další informace »