Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. červen 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. červen 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Tvorba hvězd v Hradbě Labutě

Credit & Copyright: Michael Sherick

Mlhovina Severní Amerika může na obloze dělat to, co severoameričané na Zemi nemohou - tvořit hvězdy. Konkrétně v analogii k pozemskému kontinentu, jasná část, která vypadá jako Střední Amerika a Mexiko je ve skutečnosti horkou oblastí výskytu plynu, prachu a nově vytvořených hvězd známých jako Hradba Labutě. Snímek nahoře ukazuje v representativních barvách hradbu tvořících se hvězd, která je osvětlována a erodována jasnými mladými hvězdami, a částečně skryta temným prachem. Zobrazená část mlhoviny Severní Amerika (NGC 7000) pokrývá asi 15 světelných roků a leží kolem 1500 světelných roků daleko ve směru k souhvězdí of Labutě.

Štítky: Star-formation, Cygnus wall


48. vesmírný týden 2021

48. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 11. do 5. 12. 2021. Měsíc bude v novu a je vidět na ranní obloze, obtížně i s planetou Mars. Před svítáním bude nejlépe pozorovatelná poměrně jasná kometa C/2021 A1 (Leonard), která 3. 12. projde kolem kulové hvězdokupy M3. Večerní obloha nabízí pětici planet, tři z nich viditelné pouhým okem – Venuši, Jupiter a Saturn. Aktivita Slunce je nízká, ale mohli jsme pozorovat CME a Merkur. Na cestě k planetce je sonda DART. Země poskytla svou pohybovou energii sondě Solar Orbiter, která se kolem ní prosmýkla skrz nebezpečné zóny družic a trosek. Před 200 lety se narodil Wilhelm Tempel, jehož jméno nese řada komet.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

IFN v souhvězdí Andromedy (11h 20min)

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2021 obdržel snímek „IFN v souhvězdí Andromedy", jehož autorem je Martin Vyhlídal     Souhvězdí Andromedy je pravděpodobně jednou z nejčastěji fotografovaných oblastí naší noční oblohy. Díky tomu, že se v něm nachází nejjasnější ze

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuša, Jupiter a Saturn na večernej oblohe

Venuša, Jupiter a Saturn na večernej oblohe

Další informace »