Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. červen 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. červen 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Západ slunce nad kráterem Gusev

Uznání: Mars Exploration Rover Mission, Texas A&M, Cornell, JPL, NASA

Jaké by to bylo vidět západ slunce na Marsu? Abychom to věděli, tak minulý měsíc dostal rover Spirit úkol zaparkovat a klidně se dívat, jak se Slunce noří za vzdálený lem kráteru Gusev. Byl to obtížný úkol, ale některý robot to musel udělat. Na Zemi je červený zápas slunce způsoben dvěma efekty: modrým světlem, které je ze slunečního světla v atmosféře rozptylováno především molekulami kyslíku a dusíku a rozprášením malého množství nečistot, jako je třeba vulkanický prach. (Úroveň prvního efektu byla vypočítána v jedné z nejvíce citovaných prací Alberta Einsteina.) I když Mars postrádá kyslík a dusík, tak je pokryt červeným prachem, který je často vyzdvižen do atmosféry rychlými, ale řídkými větry. Analýzy snímků jako je fotografie nahoře ukazují, že některé marťanské dny bývají završeny západy slunce podstatně delšími a červenějšími, než je typické na Zemi. Sluneční světlo se odráží až dvě hodiny po soumraku od marťanského prachu vysoko v atmosféře a vrhá difuzní záři. Výsledky pomáhají atmosférickým vědcům pochopit nejenom atmosféru na Marsu, ale také atmosféry v celé sluneční soustavě, včetně domovské Země.

Štítky: Mars, Západ slunce, Gusev crater


32. vesmírný týden 2020

32. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 3. 8. do 9. 8. 2020. Měsíc bude v úplňku. Jupiter a Saturn jsou vidět celou noc, po půlnoci už je vysoko také Mars a nad ránem je vidět Venuše. Koncem týdne bychom mohli mít šanci na pozorování setkání tří komet. Slunce ukazuje skvrny i protuberance. Zvyšuje se aktivita meteorického roje Perseid. K Marsu už letí i americké vozítko Perseverance. Přistává posádka Crew Dragonu z ISS. Bude startovat Falcon 9 a popoletí Starship SN5? Před 100 lety se narodil novozélandský amatérský astronom, rekordman v pozorování proměnných hvězd, objevitel komet, a spoluobjevitel supernovy 1987A, Albert F. A. L. Jones.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tatranští skřítci

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2020 získal snímek „Tatranští skřítci“, jehož autory jsou Daniel Ščerba a Miloslav Druckmüller.     Bájné skřítky nalezneme snad po celém světě. Často kutají v horách rudu, tu a tam vylezou na zemský povrch a škodí nebo pomáhají.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Neowise z Písečné

Kometa focená v Písečné u Jeseníku.

Další informace »