Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. červen 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. červen 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Západ slunce nad kráterem Gusev

Uznání: Mars Exploration Rover Mission, Texas A&M, Cornell, JPL, NASA

Jaké by to bylo vidět západ slunce na Marsu? Abychom to věděli, tak minulý měsíc dostal rover Spirit úkol zaparkovat a klidně se dívat, jak se Slunce noří za vzdálený lem kráteru Gusev. Byl to obtížný úkol, ale některý robot to musel udělat. Na Zemi je červený zápas slunce způsoben dvěma efekty: modrým světlem, které je ze slunečního světla v atmosféře rozptylováno především molekulami kyslíku a dusíku a rozprášením malého množství nečistot, jako je třeba vulkanický prach. (Úroveň prvního efektu byla vypočítána v jedné z nejvíce citovaných prací Alberta Einsteina.) I když Mars postrádá kyslík a dusík, tak je pokryt červeným prachem, který je často vyzdvižen do atmosféry rychlými, ale řídkými větry. Analýzy snímků jako je fotografie nahoře ukazují, že některé marťanské dny bývají završeny západy slunce podstatně delšími a červenějšími, než je typické na Zemi. Sluneční světlo se odráží až dvě hodiny po soumraku od marťanského prachu vysoko v atmosféře a vrhá difuzní záři. Výsledky pomáhají atmosférickým vědcům pochopit nejenom atmosféru na Marsu, ale také atmosféry v celé sluneční soustavě, včetně domovské Země.

Štítky: Mars, Západ slunce, Gusev crater


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Noční svítící oblačnost

Další informace »