Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. červen 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. červen 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Západ slunce nad kráterem Gusev

Uznání: Mars Exploration Rover Mission, Texas A&M, Cornell, JPL, NASA

Jaké by to bylo vidět západ slunce na Marsu? Abychom to věděli, tak minulý měsíc dostal rover Spirit úkol zaparkovat a klidně se dívat, jak se Slunce noří za vzdálený lem kráteru Gusev. Byl to obtížný úkol, ale některý robot to musel udělat. Na Zemi je červený zápas slunce způsoben dvěma efekty: modrým světlem, které je ze slunečního světla v atmosféře rozptylováno především molekulami kyslíku a dusíku a rozprášením malého množství nečistot, jako je třeba vulkanický prach. (Úroveň prvního efektu byla vypočítána v jedné z nejvíce citovaných prací Alberta Einsteina.) I když Mars postrádá kyslík a dusík, tak je pokryt červeným prachem, který je často vyzdvižen do atmosféry rychlými, ale řídkými větry. Analýzy snímků jako je fotografie nahoře ukazují, že některé marťanské dny bývají završeny západy slunce podstatně delšími a červenějšími, než je typické na Zemi. Sluneční světlo se odráží až dvě hodiny po soumraku od marťanského prachu vysoko v atmosféře a vrhá difuzní záři. Výsledky pomáhají atmosférickým vědcům pochopit nejenom atmosféru na Marsu, ale také atmosféry v celé sluneční soustavě, včetně domovské Země.

Štítky: Mars, Západ slunce, Gusev crater


23. vesmírný týden 2023

23. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 5. 6. do 11. 6. 2023. Měsíc po úplňku mění fázi do poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a poblíž také slabší Mars. Brzy nad ránem je vidět Saturn a za světla je nízko nad obzorem i Jupiter. Aktivita Slunce je zvýšená. Po více než půlroční misi přistála čínská posádka Šen-čou 15. Falcon 9 překonal hranici 200 úspěšných startů v řadě a chystá se vynést nákladní loď Dragon s panely iROSA k ISS. Před 40 lety startovala k Venuši radarová sonda Veněra 16. Před 20 lety se k Marsu vydalo vozítko Spirit.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Kometa C/2022 E3 ZTF v souhvězdí Býka

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2023 získal snímek „Kometa C/2022 E3 ZTF v souhvězdí Býka“, jehož autorem je Jiří Soukup     Vítězným snímkem dubnového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce jsme se přenesli do vesmírného prachu. A to nejen toho k Zemi

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ Měsíce

Východ Měsíce

Další informace »