Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. červen 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. červen 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Perleťová oblaka

Uznání a copyright: Pekka Parviainen (Polar Image)

Někdy je noc na zemi a den ve vzduchu. Jak se Země otáčí a zakrývá Slunce, tak se od země zvedá západ slunce. Přestože na zemi už slunce zapadlo, tak sluneční světlo stále svítí na mraky nahoře. Za normálních podmínek lze spatřit hezký západ slunce, ale neobvyklé perleťové mraky plynou tak vysoko, že mohou být dobře vidět až později po setmění. Řada perleťových mraků na snímku nahoře vyzařuje nad temnotami tajuplnou záři plnou barev. Přestože se o perleťových mracích předpokládá, že se skládají z malých, ledem pokrytých částic, tak o nich zústává mnoho neznámého. Nedávné důkazy ukazují na to, že přinejmenším některé perleťové mraky vznikly ze zamrzlé výpusti vody na raketoplánech.

Štítky: Noční svítící oblaka, Západ slunce


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc Moře nepokoje

Newton 150/750 mm okular 6,5 mm iPhone 13

Další informace »