Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. červen 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. červen 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Perleťová oblaka

Uznání a copyright: Pekka Parviainen (Polar Image)

Někdy je noc na zemi a den ve vzduchu. Jak se Země otáčí a zakrývá Slunce, tak se od země zvedá západ slunce. Přestože na zemi už slunce zapadlo, tak sluneční světlo stále svítí na mraky nahoře. Za normálních podmínek lze spatřit hezký západ slunce, ale neobvyklé perleťové mraky plynou tak vysoko, že mohou být dobře vidět až později po setmění. Řada perleťových mraků na snímku nahoře vyzařuje nad temnotami tajuplnou záři plnou barev. Přestože se o perleťových mracích předpokládá, že se skládají z malých, ledem pokrytých částic, tak o nich zústává mnoho neznámého. Nedávné důkazy ukazují na to, že přinejmenším některé perleťové mraky vznikly ze zamrzlé výpusti vody na raketoplánech.

Štítky: Noční svítící oblaka, Západ slunce


21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Světelná stopa ISS

Další informace »