Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. červen 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. červen 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Perleťová oblaka

Uznání a copyright: Pekka Parviainen (Polar Image)

Někdy je noc na zemi a den ve vzduchu. Jak se Země otáčí a zakrývá Slunce, tak se od země zvedá západ slunce. Přestože na zemi už slunce zapadlo, tak sluneční světlo stále svítí na mraky nahoře. Za normálních podmínek lze spatřit hezký západ slunce, ale neobvyklé perleťové mraky plynou tak vysoko, že mohou být dobře vidět až později po setmění. Řada perleťových mraků na snímku nahoře vyzařuje nad temnotami tajuplnou záři plnou barev. Přestože se o perleťových mracích předpokládá, že se skládají z malých, ledem pokrytých částic, tak o nich zústává mnoho neznámého. Nedávné důkazy ukazují na to, že přinejmenším některé perleťové mraky vznikly ze zamrzlé výpusti vody na raketoplánech.

Štítky: Noční svítící oblaka, Západ slunce


25. vesmírný týden 2024

25. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 6. do 23. 6. 2024. Měsíc bude v úplňku. Planety můžeme pozorovat pouze nízko na ranní obloze, nejvýše je Saturn a Mars. Aktivita Slunce je nižší, ale nová oblast se skvrnami to může rychle změnit. Pozorovatelé úkazů na obloze si všimli nočních svítících oblak i halových jevů. Starliner pokračuje v misi u ISS a očekáváme jeho přistání. Před dvaceti lety se začala psát historie soukromé kosmonautiky, když miniraketoplán SpaceShipOne dokázal dvakrát překonat výškovou hranici 100 km a tím otevřel dveře do kosmu i pro soukromé společnosti a turisty.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2021 S3 PanSTARRS

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2024 obdržel snímek „C/2021 S3 PanSTARRS“, jehož autorem je Miloš Gnida   Dnešní vítězný snímek soutěže Česká astrofotografie měsíce, který pořídil astrofotograf Miloš Gnida, nám přináší pohled hned na několik astronomických objektů. Jednak,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

NLC

Další informace »