Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. červen 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. červen 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Perleťová oblaka

Uznání a copyright: Pekka Parviainen (Polar Image)

Někdy je noc na zemi a den ve vzduchu. Jak se Země otáčí a zakrývá Slunce, tak se od země zvedá západ slunce. Přestože na zemi už slunce zapadlo, tak sluneční světlo stále svítí na mraky nahoře. Za normálních podmínek lze spatřit hezký západ slunce, ale neobvyklé perleťové mraky plynou tak vysoko, že mohou být dobře vidět až později po setmění. Řada perleťových mraků na snímku nahoře vyzařuje nad temnotami tajuplnou záři plnou barev. Přestože se o perleťových mracích předpokládá, že se skládají z malých, ledem pokrytých částic, tak o nich zústává mnoho neznámého. Nedávné důkazy ukazují na to, že přinejmenším některé perleťové mraky vznikly ze zamrzlé výpusti vody na raketoplánech.

Štítky: Noční svítící oblaka, Západ slunce


30. vesmírný týden 2024

30. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 7. do 28. 7. 2024. Měsíc po úplňku je vidět především v druhé polovině noci a dopoledne. Planety jsou nejlépe vidět ráno a Saturn už od půlnoci. Zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je na střední úrovni. Po večerních přeletech ISS tu máme její přelety přes Slunce a Měsíc. Sledujeme dění kolem návratu Falconů do služby i kolem lodi Starliner. Uplynulo 105 let od narození významného českého astronoma Luboše Perka, který zemřel teprve nedávno ve věku 101 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »