Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. květen 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. květen 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Západ slunce na Manhattanu

Uznání a copyright: Neil deGrasse Tyson (AMNH)

Pokud dnes bude jasno, tak při západu slunce bude Manhattan zaplaven slunečním světlem, jelikož slunce bude zapadat přesně v ose každé ulice. Vysoké budovy, které lemují čtvercovou síť ulic nejvyšší čtvrtě New York City, obvykle zapadající slunce zakrývají. Tento jev činí z Manhattanu jakýsi moderní Stonehenge, i když od východu pootočený asi o 30 stupňů na sever. Pokud by síť ulic na Manhattanu byla dokonale orientovaná k východu a západu, tak by k dnešnímu jevu docházelo při jarní a podzimní rovnodennosti, 21. března a 23. září, v jediné dny, kdy slunce vychází a zapadá přesně na východě a na západě. Ale pokud se dnešní západ slunce schová za mraky, nezoufejte - stejná událost nastává každý 28. květen a 12. červenec. Ovšem při žádné takové příležitosti se prosím nedívejte přímo do slunce.

Štítky: Rovnodennost, Západ slunce, Manhattan


23. vesmírný týden 2023

23. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 5. 6. do 11. 6. 2023. Měsíc po úplňku mění fázi do poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a poblíž také slabší Mars. Brzy nad ránem je vidět Saturn a za světla je nízko nad obzorem i Jupiter. Aktivita Slunce je zvýšená. Po více než půlroční misi přistála čínská posádka Šen-čou 15. Falcon 9 překonal hranici 200 úspěšných startů v řadě a chystá se vynést nákladní loď Dragon s panely iROSA k ISS. Před 40 lety startovala k Venuši radarová sonda Veněra 16. Před 20 lety se k Marsu vydalo vozítko Spirit.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Kometa C/2022 E3 ZTF v souhvězdí Býka

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2023 získal snímek „Kometa C/2022 E3 ZTF v souhvězdí Býka“, jehož autorem je Jiří Soukup     Vítězným snímkem dubnového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce jsme se přenesli do vesmírného prachu. A to nejen toho k Zemi

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ Měsíce

Východ Měsíce

Další informace »