Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. únor 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. únor 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Modrý Saturn

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Tento pohled z kosmické sondy Cassini na severní polokouli Saturna se vyznačuje klidnými modrými odstíny. Snímek byl upraven tak, aby přiblížil přirozenou modrou barvu viditelného slunečního světla rozptylovaného horní atmosférou plynového obra. Slavný Saturnův prstenec vrhá tmavé stíny, které se rozkládají přes celé políčko i s neslavně kráterovaným měsícem Mimas, který vykukuje vlevo dole. Mimas samotný obíhá za hlavními vnitřními prstenci, má průměr 400 kilometrů a nachází se skoro 200 000 kilometrů od středu planety. Ale i tak Mimas pořád ještě obíhá uvnitř slabého a nezřetelného vnějšího prstence E.

Štítky: Saturn, Mimas, Prstence


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Neobvyklé tvary blesků

Bouřka severozápadně od Studénky Výboj blesků mezi mraky

Další informace »