Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. únor 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. únor 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Modrý Saturn

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Tento pohled z kosmické sondy Cassini na severní polokouli Saturna se vyznačuje klidnými modrými odstíny. Snímek byl upraven tak, aby přiblížil přirozenou modrou barvu viditelného slunečního světla rozptylovaného horní atmosférou plynového obra. Slavný Saturnův prstenec vrhá tmavé stíny, které se rozkládají přes celé políčko i s neslavně kráterovaným měsícem Mimas, který vykukuje vlevo dole. Mimas samotný obíhá za hlavními vnitřními prstenci, má průměr 400 kilometrů a nachází se skoro 200 000 kilometrů od středu planety. Ale i tak Mimas pořád ještě obíhá uvnitř slabého a nezřetelného vnějšího prstence E.

Štítky: Saturn, Mimas, Prstence


5. vesmírný týden 2020

5. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 1. do 5. 2. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na ISS proběhly dva výstupy do volného kosmu. Chystá se start Falconu 9 s další várkou družic Starlink. Končí mise infračervené observatoře Spitzer. Před 85 lety se narodil významný český astronom Luboš Kohoutek.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkcia Neptún a Venuše

Konjunkcia Neptún a Venuše

Další informace »