Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. únor 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. únor 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Modrý Saturn

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Tento pohled z kosmické sondy Cassini na severní polokouli Saturna se vyznačuje klidnými modrými odstíny. Snímek byl upraven tak, aby přiblížil přirozenou modrou barvu viditelného slunečního světla rozptylovaného horní atmosférou plynového obra. Slavný Saturnův prstenec vrhá tmavé stíny, které se rozkládají přes celé políčko i s neslavně kráterovaným měsícem Mimas, který vykukuje vlevo dole. Mimas samotný obíhá za hlavními vnitřními prstenci, má průměr 400 kilometrů a nachází se skoro 200 000 kilometrů od středu planety. Ale i tak Mimas pořád ještě obíhá uvnitř slabého a nezřetelného vnějšího prstence E.

Štítky: Saturn, Mimas, Prstence


8. vesmírný týden 2021

8. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 2. do 28. 2. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer je dobře vidět pouze Mars. Venuše je nyní vidět alespoň v koronografu SOHO. Skvělý úspěch zaznamenala americká kosmonautika, když přistála úspěšně na Marsu už s pátým vozítkem v řadě.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

zákryt hviezdy Mesiacom

zákryt hviezdy SAO78596 6.5mag Mesiacom

Další informace »