Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. únor 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. únor 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NEAR u Erosu: Před dosednutím

Uznání: NEAR Project, JHUAPL, NASA
Montáž obrázku: Patrick Vantuyne

Kosmická sonda NEAR-Shoemaker 12. února 2001 jemně dosedla na povrch Erosu při úplně prvním přistání na planetce. Kamera sondy během sestupu zaznamenala sled snímků povrchu tohoto maličkého světa, které ukazují rozlomené balvany, prachem vyplněné krátery a tajemný zhroucený kanál. Poslední políčko, které je vidět na montáži nahoře zcela vlevo, bylo pořízeno ze vzdálenosti 128 metrů. Políčko je zvětšené ve vloženém obrázku a ukazuje povrchové útvary o velikosti několika centimetrů. Tuto montáž vytvořil stereo experimentátor Patrick Vantuyne z posledních snímků přistávací sekvence, přičemž musel pečlivě identifikovat překrývající se oblasti následujích políček. Políčka, která se překrývají, byla kosmickou sondou zachycena z trochu jiné polohy a to Vantuynemu umožnilo vytvořit podrobné stereosnímky povrchu asteroidu 433 Eros.

Štítky: Kosmická loď, Blízko, Eros, Asteriod


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »