Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. únor 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. únor 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Ve středu Kupy galaxií v Panně

Uznání a copyright: Jean-Charles Cuillandre (CFHT), Hawaiian Starlight, CFHT

Kupa galaxií v Panně je nejbližší kupou galaxií od naší Mléčné dráhy. Kupa v Panně je tak blízko, že na obloze zabírá více jak 5 stupňů - asi desetinásobek měsíčného úplňku. Obsahuje přes 100 galaxií různých typů, včetně spiralních, eliptických a nepravidelných galaxií. Kupa v Panně je tak hmotná, že naši Galaxii znatelně přitahuje. Kupa neobsahuje pouze hvězdami zaplněné galaxie, ale také plyn natolik horký, že vyzařuje rentgenové paprsky. Pohyby galaxií uvnitř a vně kup ukazují, že tyto obsahují více temné hmoty, jak veškerá viditelná hmota, kterou můžeme vidět. Střed Kupy v Panně na snímku nahoře může připomínat lidskou tvář a patří do něj i jasné Messierovy galaxie M86 nahoře, M84 zcela vpravo, NGC 4388 dole a NGC 4387 uprostřed.

Štítky: Spirální, Eliptický, Virgo Cluster of Galaxies


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa C/2020 M5 (ATLAS)

Snímek komety C/2020 M5 (ATLAS). Rozměry obrázku jsou 20 x 20 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Kometa se na obloze pohybovala souhvězdím Malé medvědice. Vzdálenost od Země 3.192 au, od Slunce 3.077 au. Rychlost pohybu po obloze 1.34 arcsec/min, jasnost podle efemeridy 16.4 mag.

Další informace »