Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. únor 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. únor 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Růžicová mlhovina

Uznání a copyright: Richard Crisp (narrowbandimaging.com

Vypadala by Růžicová mlhovina s nějakým jiným jménem také tak sladce? Zdá se, že nic neříkající označení podle New General Catalog NGC 2237 neumenšuje vzhled této květinové emisní mlhoviny. Uvnitř mlhoviny se nachází otevřená hvězdokupa jasných mladých hvězd NGC 2244. Tyto hvězdy vznikly asi před čtyřmi milióny let z materiálu mlhoviny a jejich hvězdné větry ve středu mlhoviny vymetají díru, která je izolovaná vrstvou prachu a horkého plynu. Ultrafialové světlo z horkých hvězd kupy způsobuje vyzařování okolní mlhoviny. Růžicová mlhovina má asi 100 světelných let, nachází se asi 5000 světelných let daleko, a lze ji spatřit i malým dalekohledem v souhvězdí Jednorožce (Monoceros).

Štítky: Emisní mlhovina, Růžicová mlhovina, NGC 2237


30. vesmírný týden 2025

30. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 7. do 27. 7. 2025. Měsíc projde novem a je vidět nad ránem a o víkendu bude nízko na večerní obloze. Mars je velmi nízko na večerní obloze, ráno kromě Saturnu a Venuše začne být vidět i Jupiter. Aktivita Slunce je nízká. Vrátila se posádka soukromé mise Axiom-4 z ISS. Na čínskou stanici Tiangong přiletěla zásobovací loď Tianzhou-9. Před 145 lety se narodil významný československý astronom a politik Milan Rastislav Štefánik. Před 30 lety byla objevena kometa Hale-Bopp.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hmlovina Rozeta (detailný záber v palete farieb SHO)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2025 obdržel snímek „Hmlovina Rozeta“, jehož autorem je astrofotograf Tomáš Dobrovodský Pohledy do nebe jsou téměř vždy úžasným zážitkem. Úžasným o to více, že kromě významu vědeckého nám mohou způsobit často i estetický či emocionální šok. A co teprve

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce

Další informace »