Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. únor 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. únor 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Saturnův měsíc Rhea ze sondy Cassini

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Zdá se, že každý ze Saturnových měsíců má svou záhadu. Rhea, po Titanu Saturnův druhý největší měsíc, vykazuje neobvyklé žíly, které jsou nahoře vidět jako světle zbarvené pruhy. Snímky žil s vyšším rozlišením ukazují, že je tvoří dlouhé lemované zlomy. Rhea se skládá většinou z vodního ledu, ale pravděpodobně má malé, skalnaté jádro. Rotační a oběžná doba Rhei jsou podobně jako u pozemského Měsíce vázané, takže k Saturnu směřuje vždycky stejná strana. V důsledku toho jedna strana vždycky předchází druhou. Náběžný povrch Rhei je tudíž daleko více posetý krátery, jak opačný povrch, který je na snímku nahoře. Snímek nahoře pořídila minulý měsíc v přirozených barvách kosmická sonda Cassini, která je nyní družicí Saturna.

Štítky: Saturn, Cassini, Rhea


47. vesmírný týden 2019

47. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 18. 11. do 24. 11. 2019. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer za soumraku je vidět Venuše a Jupiter, blížící se do konjunkce, a Saturn. Ráno je vidět Mars a vyhoupne se i Merkur. Ultima Thule, kterou navštívila sonda New Horizons, se nyní oficiálně nazývá Arrkoth. Série zajímavých výstupů z ISS, která právě začala, má za úkol opravit astrofyzikální přístroj AMS-02. Sonda Hayabusa 2 se vrací k Zemi. Historicky už počtvrté letěl a přistál první stupeň rakety Falcon 9. Proběhly dva čínské starty v jednom dni. Před 130 lety se narodil Edwin Hubble. Mise Apollo 12 probíhala před padesáti roky. Před 25 lety startovala sonda COBE zkoumající reliktní záření.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6888 a PN G75.5+1.7

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2019 obdržel snímek „NGC6888 a PN G75.5+1.7“, jehož autorem je Vladimír Nádvorník   Hvězdné objekty mívají často poněkud tajemná označení, která i mnoha astronomům dokonce ani nenaznačí … Tak třeba „NGC6888 a PN G75.5+1.7“ z titulku tohoto

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc před první čtvrtí

Další informace »