Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. únor 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. únor 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Saturnův měsíc Rhea ze sondy Cassini

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Zdá se, že každý ze Saturnových měsíců má svou záhadu. Rhea, po Titanu Saturnův druhý největší měsíc, vykazuje neobvyklé žíly, které jsou nahoře vidět jako světle zbarvené pruhy. Snímky žil s vyšším rozlišením ukazují, že je tvoří dlouhé lemované zlomy. Rhea se skládá většinou z vodního ledu, ale pravděpodobně má malé, skalnaté jádro. Rotační a oběžná doba Rhei jsou podobně jako u pozemského Měsíce vázané, takže k Saturnu směřuje vždycky stejná strana. V důsledku toho jedna strana vždycky předchází druhou. Náběžný povrch Rhei je tudíž daleko více posetý krátery, jak opačný povrch, který je na snímku nahoře. Snímek nahoře pořídila minulý měsíc v přirozených barvách kosmická sonda Cassini, která je nyní družicí Saturna.

Štítky: Saturn, Cassini, Rhea


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Neobvyklé tvary blesků

Bouřka severozápadně od Studénky Výboj blesků mezi mraky

Další informace »