Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. únor 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. únor 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Saturnův měsíc Rhea ze sondy Cassini

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Zdá se, že každý ze Saturnových měsíců má svou záhadu. Rhea, po Titanu Saturnův druhý největší měsíc, vykazuje neobvyklé žíly, které jsou nahoře vidět jako světle zbarvené pruhy. Snímky žil s vyšším rozlišením ukazují, že je tvoří dlouhé lemované zlomy. Rhea se skládá většinou z vodního ledu, ale pravděpodobně má malé, skalnaté jádro. Rotační a oběžná doba Rhei jsou podobně jako u pozemského Měsíce vázané, takže k Saturnu směřuje vždycky stejná strana. V důsledku toho jedna strana vždycky předchází druhou. Náběžný povrch Rhei je tudíž daleko více posetý krátery, jak opačný povrch, který je na snímku nahoře. Snímek nahoře pořídila minulý měsíc v přirozených barvách kosmická sonda Cassini, která je nyní družicí Saturna.

Štítky: Saturn, Cassini, Rhea


8. vesmírný týden 2021

8. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 2. do 28. 2. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer je dobře vidět pouze Mars. Venuše je nyní vidět alespoň v koronografu SOHO. Skvělý úspěch zaznamenala americká kosmonautika, když přistála úspěšně na Marsu už s pátým vozítkem v řadě.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

zákryt hviezdy Mesiacom

zákryt hviezdy SAO78596 6.5mag Mesiacom

Další informace »