Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. únor 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. únor 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Saturnův měsíc Rhea ze sondy Cassini

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Zdá se, že každý ze Saturnových měsíců má svou záhadu. Rhea, po Titanu Saturnův druhý největší měsíc, vykazuje neobvyklé žíly, které jsou nahoře vidět jako světle zbarvené pruhy. Snímky žil s vyšším rozlišením ukazují, že je tvoří dlouhé lemované zlomy. Rhea se skládá většinou z vodního ledu, ale pravděpodobně má malé, skalnaté jádro. Rotační a oběžná doba Rhei jsou podobně jako u pozemského Měsíce vázané, takže k Saturnu směřuje vždycky stejná strana. V důsledku toho jedna strana vždycky předchází druhou. Náběžný povrch Rhei je tudíž daleko více posetý krátery, jak opačný povrch, který je na snímku nahoře. Snímek nahoře pořídila minulý měsíc v přirozených barvách kosmická sonda Cassini, která je nyní družicí Saturna.

Štítky: Saturn, Cassini, Rhea


49. vesmírný týden 2023

49. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 4. 12. do 10. 12. 2023. Měsíc bude v poslední čtvrti. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září nad jihovýchodem jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala výraznější polární záře, viditelné bohužel převážně z Ameriky nebo Nového Zélandu. Kometa 12P opět prošla zjasněním, najdeme ji u Vegy. Pokračuje kanonáda startů Falconu 9. K ISS se vydala nákladní loď Progress MS-25. Před 50 lety snímal poprvé Jupiter zblízka Pioneer 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

SLNKO

SLNKO

Další informace »