Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. únor 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. únor 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Saturnův měsíc Rhea ze sondy Cassini

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Zdá se, že každý ze Saturnových měsíců má svou záhadu. Rhea, po Titanu Saturnův druhý největší měsíc, vykazuje neobvyklé žíly, které jsou nahoře vidět jako světle zbarvené pruhy. Snímky žil s vyšším rozlišením ukazují, že je tvoří dlouhé lemované zlomy. Rhea se skládá většinou z vodního ledu, ale pravděpodobně má malé, skalnaté jádro. Rotační a oběžná doba Rhei jsou podobně jako u pozemského Měsíce vázané, takže k Saturnu směřuje vždycky stejná strana. V důsledku toho jedna strana vždycky předchází druhou. Náběžný povrch Rhei je tudíž daleko více posetý krátery, jak opačný povrch, který je na snímku nahoře. Snímek nahoře pořídila minulý měsíc v přirozených barvách kosmická sonda Cassini, která je nyní družicí Saturna.

Štítky: Saturn, Cassini, Rhea


4. vesmírný týden 2020

4. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2020. Měsíc bude v novu. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na Floridě proběhl test úniku lodi Crew Dragon z letící rakety. Čínská kosmonautika navazuje na úspěšný rok 2019. Úspěšný byl také start evropské Ariane 5. Na ISS proběhnou dva výstupy do volného kosmu s různými úkoly. Připraven je i start dalších družic Starlink. Před 90 roky se narodil druhý muž na Měsíci, Buzz Aldrin.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polostínové zatmění Měsíce 20. ledna 2020

Canon EOS 60D, SIGMA APO DG 70-300mm, 300 mm Špatné pozorovací podmínky, velká oblačnost, fotografováno mezi mraky

Další informace »