Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. únor 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. únor 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Proměna sluneční skvrny odspodu nahoru

Uznání: Dutch Open Telescope, Sterrekundig Instituut Utrecht

Sluneční skvrny, magnety velikosti Země, se normálně jeví na Slunci ploché. Digitální metamorfóza nahoře ovšem efektivně ve třech rozměrech ukazuje vzrůstající výšku sluneční skvrny. Posloupnost snímků sluneční aktivní oblasti AR 10675 ve falešných barvách nahoře byla pořízena ve velice specifických barvách, které dokáží efektivně izolovat různé vrstvy nad slunečním povrchem. První snímky ukazují sluneční fotosférický povrch tak, jak se normálně jeví, pokrytý granulemi. Velká tmavá sluneční skvrna se vyznačuje čistou tmavou umbrou ve středu, kterou obklopuje světlejší penumbra. Snímky z prostředka posloupnosti ukazují Slunce ve světle, které je převážně vyzařováno ve výškách několika stovek kilometrů nad fotosférou. V této výšce se bublající granule velikosti kontinentů zdají inverzní a začínají se objevovat dlouhé siločáry s konstatní magnetickou silou. Poslední snímky ukazují Slunce v několika tisících kilometrech v chromosféře. Here Magnetické siločáry lze zde jasně vysledovat ze sluneční skvrny až do vzdálených oblastí.

Štítky: Slunce, Magnetické pole, Sluneční skvrna, Animated gif


20. vesmírný týden 2021

20. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 5. do 23. 5. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je velmi nízko nad severozápadem Venuše a výše slábnoucí Merkur, který bude v pondělí v maximální elongaci. Nejvýše je večer Mars. Ráno jsou nad jihovýchodem Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Sledujeme průlet komety T2 Palomar kolem hvězdokupy M3. Čína zaznamenala na Marsu úspěšné dosednutí přistávacího modulu mise Tianwen-1. Kromě pravidelných startů družic Starlink můžeme zaznamenat také chystanou zásobovací misi k čínské orbitální stanici. Před šedesáti roky proletěla kolem Venuše jako mrtvé těleso sonda Veněra 1. Šlo o první průlet kolem jiné planety.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57 Prstenec

Další informace »