Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. únor 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. únor 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Proměna sluneční skvrny odspodu nahoru

Uznání: Dutch Open Telescope, Sterrekundig Instituut Utrecht

Sluneční skvrny, magnety velikosti Země, se normálně jeví na Slunci ploché. Digitální metamorfóza nahoře ovšem efektivně ve třech rozměrech ukazuje vzrůstající výšku sluneční skvrny. Posloupnost snímků sluneční aktivní oblasti AR 10675 ve falešných barvách nahoře byla pořízena ve velice specifických barvách, které dokáží efektivně izolovat různé vrstvy nad slunečním povrchem. První snímky ukazují sluneční fotosférický povrch tak, jak se normálně jeví, pokrytý granulemi. Velká tmavá sluneční skvrna se vyznačuje čistou tmavou umbrou ve středu, kterou obklopuje světlejší penumbra. Snímky z prostředka posloupnosti ukazují Slunce ve světle, které je převážně vyzařováno ve výškách několika stovek kilometrů nad fotosférou. V této výšce se bublající granule velikosti kontinentů zdají inverzní a začínají se objevovat dlouhé siločáry s konstatní magnetickou silou. Poslední snímky ukazují Slunce v několika tisících kilometrech v chromosféře. Here Magnetické siločáry lze zde jasně vysledovat ze sluneční skvrny až do vzdálených oblastí.

Štítky: Slunce, Magnetické pole, Sluneční skvrna, Animated gif


3. vesmírný týden 2025

3. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 13. 1. do 19. 1. 2025. Měsíc bude v úplňku vysoko na obloze. Večerní oblohu zdobí jasná Venuše, Jupiter a už také Mars v opozici se Sluncem. Nastane také konjunkce Saturnu s Venuší. Aktivita Slunce se snížila. Uvidíme jasnou kometu C/2023 G3 (ATLAS)? Kosmonautikou hýbou testovací lety velké rakety New Glenn, která zkouší první let a přistání prvního stupně a sedmý testovací let Super Heavy Starship, kde se očekává opětovné přistání obou stupňů této superrakety a vypouštění maket družic. Před 20 lety úspěšně dosedlo pouzdro Huygens na povrch Saturnova měsíce Titanu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Skladačka 3 snímkov Canon EOS 550D + Sigma 18-300mm Úprava Photoshop. 14.1.2024 Chynorany

Další informace »