Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. únor 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. únor 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Proměna sluneční skvrny odspodu nahoru

Uznání: Dutch Open Telescope, Sterrekundig Instituut Utrecht

Sluneční skvrny, magnety velikosti Země, se normálně jeví na Slunci ploché. Digitální metamorfóza nahoře ovšem efektivně ve třech rozměrech ukazuje vzrůstající výšku sluneční skvrny. Posloupnost snímků sluneční aktivní oblasti AR 10675 ve falešných barvách nahoře byla pořízena ve velice specifických barvách, které dokáží efektivně izolovat různé vrstvy nad slunečním povrchem. První snímky ukazují sluneční fotosférický povrch tak, jak se normálně jeví, pokrytý granulemi. Velká tmavá sluneční skvrna se vyznačuje čistou tmavou umbrou ve středu, kterou obklopuje světlejší penumbra. Snímky z prostředka posloupnosti ukazují Slunce ve světle, které je převážně vyzařováno ve výškách několika stovek kilometrů nad fotosférou. V této výšce se bublající granule velikosti kontinentů zdají inverzní a začínají se objevovat dlouhé siločáry s konstatní magnetickou silou. Poslední snímky ukazují Slunce v několika tisících kilometrech v chromosféře. Here Magnetické siločáry lze zde jasně vysledovat ze sluneční skvrny až do vzdálených oblastí.

Štítky: Slunce, Magnetické pole, Sluneční skvrna, Animated gif


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc nad hladinou Labe

Fotka Měsíce nad hladinou Labe

Další informace »