Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. únor 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. únor 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Proměna sluneční skvrny odspodu nahoru

Uznání: Dutch Open Telescope, Sterrekundig Instituut Utrecht

Sluneční skvrny, magnety velikosti Země, se normálně jeví na Slunci ploché. Digitální metamorfóza nahoře ovšem efektivně ve třech rozměrech ukazuje vzrůstající výšku sluneční skvrny. Posloupnost snímků sluneční aktivní oblasti AR 10675 ve falešných barvách nahoře byla pořízena ve velice specifických barvách, které dokáží efektivně izolovat různé vrstvy nad slunečním povrchem. První snímky ukazují sluneční fotosférický povrch tak, jak se normálně jeví, pokrytý granulemi. Velká tmavá sluneční skvrna se vyznačuje čistou tmavou umbrou ve středu, kterou obklopuje světlejší penumbra. Snímky z prostředka posloupnosti ukazují Slunce ve světle, které je převážně vyzařováno ve výškách několika stovek kilometrů nad fotosférou. V této výšce se bublající granule velikosti kontinentů zdají inverzní a začínají se objevovat dlouhé siločáry s konstatní magnetickou silou. Poslední snímky ukazují Slunce v několika tisících kilometrech v chromosféře. Here Magnetické siločáry lze zde jasně vysledovat ze sluneční skvrny až do vzdálených oblastí.

Štítky: Slunce, Magnetické pole, Sluneční skvrna, Animated gif


25. vesmírný týden 2024

25. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 6. do 23. 6. 2024. Měsíc bude v úplňku. Planety můžeme pozorovat pouze nízko na ranní obloze, nejvýše je Saturn a Mars. Aktivita Slunce je nižší, ale nová oblast se skvrnami to může rychle změnit. Pozorovatelé úkazů na obloze si všimli nočních svítících oblak i halových jevů. Starliner pokračuje v misi u ISS a očekáváme jeho přistání. Před dvaceti lety se začala psát historie soukromé kosmonautiky, když miniraketoplán SpaceShipOne dokázal dvakrát překonat výškovou hranici 100 km a tím otevřel dveře do kosmu i pro soukromé společnosti a turisty.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2021 S3 PanSTARRS

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2024 obdržel snímek „C/2021 S3 PanSTARRS“, jehož autorem je Miloš Gnida   Dnešní vítězný snímek soutěže Česká astrofotografie měsíce, který pořídil astrofotograf Miloš Gnida, nám přináší pohled hned na několik astronomických objektů. Jednak,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

NLC

Další informace »