Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. únor 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. únor 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Červený Saturn

Uznání: G. S. Orton & P. A. Yanamandra-Fisher (JPL), Keck Observatory, NASA

Tento podivný snímek ve falešných barvách, jinak dobře známé planety Saturn, ukazuje teplotní změny podle tepelné infračervené emise z atmosféry plynového obra i z prstenců. Tento ostrý, pozemský obraz Saturnovy jižní polokoule, pořízený dalekohledem Keck I na Mauna Kea, je mozaikou 35 snímků. Všeobecný trend oteplování při jižním létu planety, založený na jevech pocházejících ze slunečního záření, se čekal. Ale překvapujícím výsledkem údajů na infračeveném snímku je jasný důkaz náhle oteplené polární čepičky a jasná horká skvrna u jižního pólu Saturna. Teplý jižní pól a horká skvrna mohou být ve sluneční soustavě jedinečné a tak se plánuje další průzkum této oblasti s použitím přístrojů kosmické sondy Cassini. Takže, jak horká je Saturnova horká skvrna? Teplota troposféry na pólu je pařeništních 91 Kelvinů (-296 stupňů Fahrenheita, -182 stupňů Celsia).

Štítky: Saturn, Infračervený, Jižní pól, Hot spot


8. vesmírný týden 2021

8. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 2. do 28. 2. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer je dobře vidět pouze Mars. Venuše je nyní vidět alespoň v koronografu SOHO. Skvělý úspěch zaznamenala americká kosmonautika, když přistála úspěšně na Marsu už s pátým vozítkem v řadě.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

zákryt hviezdy Mesiacom

zákryt hviezdy SAO78596 6.5mag Mesiacom

Další informace »