Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. únor 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. únor 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Červený Saturn

Uznání: G. S. Orton & P. A. Yanamandra-Fisher (JPL), Keck Observatory, NASA

Tento podivný snímek ve falešných barvách, jinak dobře známé planety Saturn, ukazuje teplotní změny podle tepelné infračervené emise z atmosféry plynového obra i z prstenců. Tento ostrý, pozemský obraz Saturnovy jižní polokoule, pořízený dalekohledem Keck I na Mauna Kea, je mozaikou 35 snímků. Všeobecný trend oteplování při jižním létu planety, založený na jevech pocházejících ze slunečního záření, se čekal. Ale překvapujícím výsledkem údajů na infračeveném snímku je jasný důkaz náhle oteplené polární čepičky a jasná horká skvrna u jižního pólu Saturna. Teplý jižní pól a horká skvrna mohou být ve sluneční soustavě jedinečné a tak se plánuje další průzkum této oblasti s použitím přístrojů kosmické sondy Cassini. Takže, jak horká je Saturnova horká skvrna? Teplota troposféry na pólu je pařeništních 91 Kelvinů (-296 stupňů Fahrenheita, -182 stupňů Celsia).

Štítky: Saturn, Infračervený, Jižní pól, Hot spot


25. vesmírný týden 2021

25. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 6. do 27. 6. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer září nízko nad severozápadem Venuše a slabý Mars projde Jesličkami. Ráno jsou prakticky na jihu velké planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 dopravila trojici kosmonautů na stanici Tiangong 3. Na ISS probíhá instalace nového fotovoltaického panelu. Před 45 roky byla vypuštěna stanice Saljut 5 založená na vojenském projektu Almaz. 

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesic Dobson 305/1500 mm okular 17 mm Canon 60D

Další informace »