Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. únor 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. únor 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Červený Saturn

Uznání: G. S. Orton & P. A. Yanamandra-Fisher (JPL), Keck Observatory, NASA

Tento podivný snímek ve falešných barvách, jinak dobře známé planety Saturn, ukazuje teplotní změny podle tepelné infračervené emise z atmosféry plynového obra i z prstenců. Tento ostrý, pozemský obraz Saturnovy jižní polokoule, pořízený dalekohledem Keck I na Mauna Kea, je mozaikou 35 snímků. Všeobecný trend oteplování při jižním létu planety, založený na jevech pocházejících ze slunečního záření, se čekal. Ale překvapujícím výsledkem údajů na infračeveném snímku je jasný důkaz náhle oteplené polární čepičky a jasná horká skvrna u jižního pólu Saturna. Teplý jižní pól a horká skvrna mohou být ve sluneční soustavě jedinečné a tak se plánuje další průzkum této oblasti s použitím přístrojů kosmické sondy Cassini. Takže, jak horká je Saturnova horká skvrna? Teplota troposféry na pólu je pařeništních 91 Kelvinů (-296 stupňů Fahrenheita, -182 stupňů Celsia).

Štítky: Saturn, Infračervený, Jižní pól, Hot spot


4. vesmírný týden 2020

4. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2020. Měsíc bude v novu. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na Floridě proběhl test úniku lodi Crew Dragon z letící rakety. Čínská kosmonautika navazuje na úspěšný rok 2019. Úspěšný byl také start evropské Ariane 5. Na ISS proběhnou dva výstupy do volného kosmu s různými úkoly. Připraven je i start dalších družic Starlink. Před 90 roky se narodil druhý muž na Měsíci, Buzz Aldrin.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac a Jupiter

Tenučký kosáčik Mesiaca a Jupiter

Další informace »