Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. červen 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. červen 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Neptune: Po všech těch letech stále jaro

Uznání: L. Sromovsky and P. Fry (Univ.Wisconsin - Madison) et al., NASA

V desetiletí po roku 1960 přišlo na jižní polokouli Neptuna, nejvzdálenější obří plynné planety sluneční soustavy, jaro. Jelikož Neptun oběhne Slunce jednou za 165 pozemských let, tak je na jižním Neptunu, kde každá sezóna trvá přes čtyři dekády, pochopitelně stále ještě jaro. Astronomové objevili, že se Neptun stal v nedávných letech jasnější, jak ilustruje tento snímek z dalekohledu Hubble Space Telescope pořízený v roce 2002. Ve srovnání s Hubbleovými snímky pořízenými v roce 1996, snímek z roku 2002 ukazuje výrazný nárůst odrazivých bílých mrakových pásů na Neptunově jižní polokouli. Neptunův rovník je vůči jeho oběžné dráze skloněn o 29 stupňů, to je blízké sklonu 23,5 stupně u Země, a zdá se, že Neptunovo počasí dramaticky odpovídá na obdobný sezónní vzrůst slunečního světla, přestože je u tohoto plynného obra méně jak 900 krát intenzivní jak pro planetu Zemi. Mezitím je už skoro za rohem léto, které na Neptunovu jižní polokouli přijde v roce 2005.

Štítky: Neptun, Seasons, Spring, Summer


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Soví mlhovia

Newton 1000/200 + kamera ZWO ASI 183 MC

Další informace »