Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. červen 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. červen 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kupa galaxií Abell 1689 bortí prostor

Uznání: N. Benitez (JHU), T. Broadhurst (Hebrew Univ.), H. Ford (JHU), M. Clampin (STScI),
G. Hartig (STScI), G. Illingworth (UCO/Lick), ACS Science Team, ESA, NASA

Kupa galaxií Abell 1689 ve vzdálenosti dvou miliard světelných let je jedním z nejhmotnějších útvarů ve vesmíru. Na tomto pohledu kamerou Advanced Camera for Surveys kosmického dalekohledu Hubble Space Telescope je vidět, jak Abell 1689 bortí prostor, stejně jako to předpovídá Einsteinova teorie gravitace - ohýbá světlo jednotlivých galaxií za kupou a vytváří násobné, zakřivené obrazy. Síla této enormní gravitační čočky spočívá v její hmotnosti, ale viditelná hmota ve formě žlutavých galaxií v kupě dává jen asi jedno procento hmotnosti potřebné pro vytváření modravých obloukovitých obrazů galaxií v pozadí. Ve skutečnosti je většina gravitační hmoty nutné k dostatečnému zborcení prostoru, aby se vysvětlila tato čočka kosmických měřítek, ve formě stále záhadné temné hmoty. Přítomnost neviděné temné hmoty, jako dominantního zdroje gravitace kupy, mapují čočkovité oblouky a zhroucené obrazy galaxií v pozadí.

Štítky: Venuše, Slunce, Přechod


20. vesmírný týden 2021

20. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 5. do 23. 5. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je velmi nízko nad severozápadem Venuše a výše slábnoucí Merkur, který bude v pondělí v maximální elongaci. Nejvýše je večer Mars. Ráno jsou nad jihovýchodem Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Sledujeme průlet komety T2 Palomar kolem hvězdokupy M3. Čína zaznamenala na Marsu úspěšné dosednutí přistávacího modulu mise Tianwen-1. Kromě pravidelných startů družic Starlink můžeme zaznamenat také chystanou zásobovací misi k čínské orbitální stanici. Před šedesáti roky proletěla kolem Venuše jako mrtvé těleso sonda Veněra 1. Šlo o první průlet kolem jiné planety.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57 Prstenec

Další informace »