Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. únor 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. únor 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Impaktní kráter po tepelném štítu na Marsu

Uznání: Mars Exploration Rover Mission, JPL, NASA

Polámaný kov a sežehnutý Mars činí místo dopadu tepelného štítu Opportunity jedním z nejzajímavějších míst, které pohyblivý robot zkoumal. Na snímku je vlevo vidět kónický vnější potah roztříštěného tepelného štítu, odhozeného Opportunity při sestupu na Mars v minulém roce. Zarolujte doprava a uvidíte nejenom další část tepelného štítu, ale také samotné místo dopadu. Místo je zčásti také zajímavé proto, protože je jeho vzniku poměrně dobře rozumět. Dopad vyvrhl podpovrchovou světle červenou půdu, zatímco k velkým troskám směřují stopy tmavšího materiálu. Za nenadálou vesmírnou výstavkou leží rozsáhlá cizí krajina plání bez tvarů a oblohy odstínu rzi.

Štítky: Mars, Impakt, Opportunity


48. vesmírný týden 2023

48. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 11. do 3. 12. 2023. Měsíc bude v úplňku. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září na východě jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala i slabá polární záře. Kometa 12P se na obloze přibližuje k hvězdě Vega v Lyře. Počet startů Falconů směřuje letos k číslu 100. Startovat bude také Sojuz s nákladní lodí Progress MS-25 k ISS. Před 100 lety se narodil čestný člen České astronomické společnosti Vojtěch Letfus.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara

Polárna žiara

Další informace »