Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. únor 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. únor 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Impaktní kráter po tepelném štítu na Marsu

Uznání: Mars Exploration Rover Mission, JPL, NASA

Polámaný kov a sežehnutý Mars činí místo dopadu tepelného štítu Opportunity jedním z nejzajímavějších míst, které pohyblivý robot zkoumal. Na snímku je vlevo vidět kónický vnější potah roztříštěného tepelného štítu, odhozeného Opportunity při sestupu na Mars v minulém roce. Zarolujte doprava a uvidíte nejenom další část tepelného štítu, ale také samotné místo dopadu. Místo je zčásti také zajímavé proto, protože je jeho vzniku poměrně dobře rozumět. Dopad vyvrhl podpovrchovou světle červenou půdu, zatímco k velkým troskám směřují stopy tmavšího materiálu. Za nenadálou vesmírnou výstavkou leží rozsáhlá cizí krajina plání bez tvarů a oblohy odstínu rzi.

Štítky: Mars, Impakt, Opportunity


20. vesmírný týden 2021

20. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 5. do 23. 5. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je velmi nízko nad severozápadem Venuše a výše slábnoucí Merkur, který bude v pondělí v maximální elongaci. Nejvýše je večer Mars. Ráno jsou nad jihovýchodem Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Sledujeme průlet komety T2 Palomar kolem hvězdokupy M3. Čína zaznamenala na Marsu úspěšné dosednutí přistávacího modulu mise Tianwen-1. Kromě pravidelných startů družic Starlink můžeme zaznamenat také chystanou zásobovací misi k čínské orbitální stanici. Před šedesáti roky proletěla kolem Venuše jako mrtvé těleso sonda Veněra 1. Šlo o první průlet kolem jiné planety.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57 Prstenec

Další informace »