Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. únor 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. únor 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Impaktní kráter po tepelném štítu na Marsu

Uznání: Mars Exploration Rover Mission, JPL, NASA

Polámaný kov a sežehnutý Mars činí místo dopadu tepelného štítu Opportunity jedním z nejzajímavějších míst, které pohyblivý robot zkoumal. Na snímku je vlevo vidět kónický vnější potah roztříštěného tepelného štítu, odhozeného Opportunity při sestupu na Mars v minulém roce. Zarolujte doprava a uvidíte nejenom další část tepelného štítu, ale také samotné místo dopadu. Místo je zčásti také zajímavé proto, protože je jeho vzniku poměrně dobře rozumět. Dopad vyvrhl podpovrchovou světle červenou půdu, zatímco k velkým troskám směřují stopy tmavšího materiálu. Za nenadálou vesmírnou výstavkou leží rozsáhlá cizí krajina plání bez tvarů a oblohy odstínu rzi.

Štítky: Mars, Impakt, Opportunity


39. vesmírný týden 2020

39. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 9. do 27. 9. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer jsou nízko nad jihem Jupiter a Saturn, po půlnoci je velmi vysoko nad jihovýchodem Mars a nad ránem je vidět jasná Venuše. Na ranní obloze je vidět slabý kužel zvířetníkového světla. Nastává rovnodennost, začíná astronomický podzim. Aktivita Slunce je nízká. Zaznamenán byl jeden úspěšný čínský start, dva americké potkal odklad. Před 90 lety se narodil americký astronaut John Young, který letěl v lodích Gemini a Apollo a stihl i první lety raketoplánu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Expedícia Perzeidy 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2020 získal snímek „Expedícia Perzeidy 2020“, jehož autorem je Robert Barsa   Slzy svatého Vavřince. Pravděpodobně jste toto pojmenování někdy slyšeli. Kdo byl svatý Vavřinec a proč o něm píšeme v tomto textu? Každý rok, okolo

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc a planety

Měsíc a planety

Další informace »