Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. červenec 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. červenec 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Střed Centaurus A

Uznání: E.J. Schreier (STScI) et al., HST, NASA

Centrální oblast aktivní galaxie Centaurus A obklopuje fantastická směs mladých horkých hvězdokup, obřích zářících plynných mračen a vnořených tmavých prachových pásů. Tato mozaika snímků z Hubblova kosmického dalekohledu pořízená v modré, zelené a červené barvě byla zpracována do snímku tohoto kosmického víru v přirozených barvách. Infračervené snímky z Hubbla také ukazují, že ve středu tohoto dění se skrývá něco, co se zdá být disky hmoty, která po spirále padá do černé díry miliardkrát hmotnější jak Slunce! Samotná galaxie Centaurus A je zřejmě výsledkem srážky dvou galaxií a zbytek trosek stále pohlcuje černá díra. Astronomové věří, že takové černé díry jsou centrálními motory, které generují rádiové, rentgenové a gama záření produkované zdrojem Centaurus A a dalšími aktivními galaxiemi. Protože aktivní galaxie Centaurus A je blízko, pouhých 10 miliónů světelných let, tak je poměrně pohodlnou laboratoří pro výzkum těchto silných zdrojů energie.

Štítky: Aktivní galaxie, Centaurus A, Center


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Nova Her 2021

Upravený snímek novy Her 2021. Animace s referenčním snímkem bez novy z 26.9.2019. Obě expozice 60s.

Další informace »