Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. červenec 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. červenec 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Skupina galaxií HCG 87

Uznání: GMOS-S Commissioning Team, Gemini Observatory

Na této kosmické rodinné fotografii pózují galaxie HCG (Hickson Compact Group) 87, které jsou vzdálené asi 400 miliónů světelných let v obojživelném souhvězdí Kozoroha (Capricornus). Velká, z boku viditelná spirální galaxie ve středu obrázku, mlhavá eliptická galaxie hned vedle ní vpravo, i spirální galaxie u horního okraje snímku jsou identifikovanými členy skupiny, zatímco zatímco malá spirální galaxie uprostřed je nejspíše vzdálenější galaxie pozadí. Pečlivá prohlídka tohoto hloubkového snímku v každém případě odhalí další galaxie, které zcela jistě leží daleko za HCG 87. I když galaxie HGC 87 nejsou zcela ve skupinovém objetí, tak spolu gravitačně interakují a ovlivňují strukturu a vývoj ostatních členů skupiny. Tento snímek pochází ze zkušební fáze jižního dalekohledu observatoře Gemini na Cerro Pachon v Chile. Pohled na tuto fotogenickou galaxii vychází v porovnání s pohledem z Hubblova kosmického dalekohledu příznivě.

Štítky: Galaxie, Interacting galaxies, Hcg87


30. vesmírný týden 2025

30. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 7. do 27. 7. 2025. Měsíc projde novem a je vidět nad ránem a o víkendu bude nízko na večerní obloze. Mars je velmi nízko na večerní obloze, ráno kromě Saturnu a Venuše začne být vidět i Jupiter. Aktivita Slunce je nízká. Vrátila se posádka soukromé mise Axiom-4 z ISS. Na čínskou stanici Tiangong přiletěla zásobovací loď Tianzhou-9. Před 145 lety se narodil významný československý astronom a politik Milan Rastislav Štefánik. Před 30 lety byla objevena kometa Hale-Bopp.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hmlovina Rozeta (detailný záber v palete farieb SHO)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2025 obdržel snímek „Hmlovina Rozeta“, jehož autorem je astrofotograf Tomáš Dobrovodský Pohledy do nebe jsou téměř vždy úžasným zážitkem. Úžasným o to více, že kromě významu vědeckého nám mohou způsobit často i estetický či emocionální šok. A co teprve

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce

Další informace »