Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. červenec 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. červenec 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Odrazy vnitřní sluneční soustavy

Uznání a copyright: Jimmy Westlake (Colorado Mountain College)

Na tomto zrcadlovitém pohledu na velká tělesa vnitřní sluneční soustavy chybí jenom Mars. Klidný, soumrakový snímek z 8.července se dívá přes oblast plochých vrcholků divočiny u Toponas, Colorado, USA a jsou na něm i planety Merkur, Venuše, Země a velká přirozená pozemská družice, Měsíc. Měsíc je ve fázi mladého srpku, asi tři stupně nad jasnou planetou Venuší. K vrstvě kouře, která skoro skryla u obzoru stále viditelnou planetu Merkur, přispěly lesní požáry. K Venuši a Merkuru se před týdnem připojil Saturn, a tak na západě vznikla pozoruhodná skupina, ze které se těší pozorovatelé po celé planetě Zemi.

Štítky: Mars, Měsíc, Venuše, Sluneční soustava, Země, Merkur, Forest fire


15. vesmírný týden 2020

15. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 4. do 12. 4. 2020. Měsíc bude v superúplňku. Večer je vidět jasná planeta Venuše. Ráno jsou poblíž sebe Mars, Jupiter a Saturn. Na cestu k ISS se má vydat tříčlenná posádka v lodi Sojuz MS-16. Před 50 lety odstartovalo Apollo 13 na svoji misi s nakonec šťastným koncem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2019 Y4 ATLAS skrývající se v prachu

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2020 obdržel snímek „C/2019 Y4 ATLAS skrývající se v prachu“, jehož autorem je Pavel Váňa   Již dlouho tu nebyla hezká jasná kometa. Že by C/2019 Y4 ATLAS překvapila? Zatím tomu vývoj její jasnosti  napovídá. Ale nechme se překvapit.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, středa 8.dubna 2020, těsně před úplnkem, čas cca 1 h (SELČ).

Další informace »