Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. červenec 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. červenec 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Odrazy vnitřní sluneční soustavy

Uznání a copyright: Jimmy Westlake (Colorado Mountain College)

Na tomto zrcadlovitém pohledu na velká tělesa vnitřní sluneční soustavy chybí jenom Mars. Klidný, soumrakový snímek z 8.července se dívá přes oblast plochých vrcholků divočiny u Toponas, Colorado, USA a jsou na něm i planety Merkur, Venuše, Země a velká přirozená pozemská družice, Měsíc. Měsíc je ve fázi mladého srpku, asi tři stupně nad jasnou planetou Venuší. K vrstvě kouře, která skoro skryla u obzoru stále viditelnou planetu Merkur, přispěly lesní požáry. K Venuši a Merkuru se před týdnem připojil Saturn, a tak na západě vznikla pozoruhodná skupina, ze které se těší pozorovatelé po celé planetě Zemi.

Štítky: Mars, Měsíc, Venuše, Sluneční soustava, Země, Merkur, Forest fire


29. vesmírný týden 2024

29. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 7. do 21. 7. 2024. Měsíc bude na konci týdne v úplňku. Na obloze prochází nízko položenými souhvězdími a 17. 7. se potká s hvězdou Antares ve Štíru. Planety jsou nejlépe vidět ráno, především Saturn a zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je střední. Evropská raketa Ariane 6 při prvním startu uspěla a horní stupeň uvolňující palivo byl vidět i z ČR. Před 130 lety se narodil Georges Lemaître, který odvodil vztah rozpínání vesmíru známý dnes jako Hubbleův zákon. Před 55 lety proběhlo první přistání lidí na Měsíci, mise Apollo 11. Před 30 lety dopadla na Jupiter kometa Shoemaker-Levy 9.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

ISS nad západním obzorem

Další informace »