Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. červenec 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. červenec 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Odrazy vnitřní sluneční soustavy

Uznání a copyright: Jimmy Westlake (Colorado Mountain College)

Na tomto zrcadlovitém pohledu na velká tělesa vnitřní sluneční soustavy chybí jenom Mars. Klidný, soumrakový snímek z 8.července se dívá přes oblast plochých vrcholků divočiny u Toponas, Colorado, USA a jsou na něm i planety Merkur, Venuše, Země a velká přirozená pozemská družice, Měsíc. Měsíc je ve fázi mladého srpku, asi tři stupně nad jasnou planetou Venuší. K vrstvě kouře, která skoro skryla u obzoru stále viditelnou planetu Merkur, přispěly lesní požáry. K Venuši a Merkuru se před týdnem připojil Saturn, a tak na západě vznikla pozoruhodná skupina, ze které se těší pozorovatelé po celé planetě Zemi.

Štítky: Mars, Měsíc, Venuše, Sluneční soustava, Země, Merkur, Forest fire


51. vesmírný týden 2019

51. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 16. 12. do 22. 12. 2019. Měsíc bude v poslední čtvrti. Podvečerní obloha nabízí Venuši a Saturn. Po setmění můžeme pozorovat také Uran a Neptun. Ráno je vidět Mars. Nejjasnější kometou oblohy je C/2017 T2 vysoko v Perseovi. Nastane zimní slunovrat. Proběhne několik zajímavých startů raket. Před 380 lety se narodil Gottfried Kirch, vynálezce mikrometru a objevitel jasné komety roku 1680.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

LDN1235, VdB149,150 Dark Shark

Titul Česká astrofotografie měsíce za listopad 2019 obdržel snímek „LDN1235, VdB149,150 Dark Shark“, jehož autorem je Jan Veleba   Našimi oceány i moři se prohánějí tajemní dravci, krásní žraloci. Jej jich mnoho druhů, někteří dokonce mohou být nebezpeční i neopatrným plavcům. Ten

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Soumrak v Otrokovicích

Barevná obloha po západu Slunce

Další informace »