Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. červenec 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. červenec 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Tři planety u moře

Uznání a copyright: Damian Sparkes

Na tomto pohledu z pláže u mola v Brightonu, Adelaide v jižní Austrálii, zaplavuje Slunce zapadající v úterý 28. června obzor krásným, teplým světlem. Slunce také ozařuje tři planety, které se sešly na západní obloze: Merkur, Venuše a Saturn. Merkur je z této perspektivy v nejvyšším bodu nebeského trojúhelníku, brilantní Venuše je hned pod ním a Saturn se nachází dále vlevo a dole pod těsným párem. Samozřejmě, že planety se jen jeví blízko sebe na obloze, ve skutečnosti jsou ve vesmíru docela daleko od sebe. Oběžné dráhy Merkura i Venuše leží uvnitř oběžné dráhy Země, ale dráha plynového obra Saturna se nachází ve vnější sluneční soustavě, více jak 9 astronomických jednotek od Slunce. Koncem příštího týdne bude na západní obloze s Venuší a Merkurem i mladý srpek Měsíce.

Štítky: Venuše, Saturn, Merkur, Západ slunce, Planetary conjunction


8. vesmírný týden 2021

8. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 2. do 28. 2. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer je dobře vidět pouze Mars. Venuše je nyní vidět alespoň v koronografu SOHO. Skvělý úspěch zaznamenala americká kosmonautika, když přistála úspěšně na Marsu už s pátým vozítkem v řadě.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

zákryt hviezdy Mesiacom

zákryt hviezdy SAO78596 6.5mag Mesiacom

Další informace »