Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. červenec 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. červenec 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Tři planety u moře

Uznání a copyright: Damian Sparkes

Na tomto pohledu z pláže u mola v Brightonu, Adelaide v jižní Austrálii, zaplavuje Slunce zapadající v úterý 28. června obzor krásným, teplým světlem. Slunce také ozařuje tři planety, které se sešly na západní obloze: Merkur, Venuše a Saturn. Merkur je z této perspektivy v nejvyšším bodu nebeského trojúhelníku, brilantní Venuše je hned pod ním a Saturn se nachází dále vlevo a dole pod těsným párem. Samozřejmě, že planety se jen jeví blízko sebe na obloze, ve skutečnosti jsou ve vesmíru docela daleko od sebe. Oběžné dráhy Merkura i Venuše leží uvnitř oběžné dráhy Země, ale dráha plynového obra Saturna se nachází ve vnější sluneční soustavě, více jak 9 astronomických jednotek od Slunce. Koncem příštího týdne bude na západní obloze s Venuší a Merkurem i mladý srpek Měsíce.

Štítky: Venuše, Saturn, Merkur, Západ slunce, Planetary conjunction


4. vesmírný týden 2020

4. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2020. Měsíc bude v novu. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na Floridě proběhl test úniku lodi Crew Dragon z letící rakety. Čínská kosmonautika navazuje na úspěšný rok 2019. Úspěšný byl také start evropské Ariane 5. Na ISS proběhnou dva výstupy do volného kosmu s různými úkoly. Připraven je i start dalších družic Starlink. Před 90 roky se narodil druhý muž na Měsíci, Buzz Aldrin.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polostínové zatmění Měsíce 20. ledna 2020

Canon EOS 60D, SIGMA APO DG 70-300mm, 300 mm Špatné pozorovací podmínky, velká oblačnost, fotografováno mezi mraky

Další informace »