Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. červenec 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. červenec 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Prstenec kolem Fomalhautu

Uznání: P. Kalas, J. Graham (UC Berkeley), M. Clampin (GSFC), ESA, NASA

Fomalhaut (anglická pomůcka pro výslovnost je "foam-a-lot" [hodně pění], v češtině není třeba) je jasná, mladá hvězda, zhruba 25 světelných let daleko od Země v souhvězdí Jižní ryby (Piscis Austrinus). Dřívější infračervená pozorování kolem blízké hvězdy identifikovala torus chladného materiálu, ale panely nahoře poskytují podrobnosti dosud nejostřejších snímků Fomalhautova prachového prstence ve viditelném světle pořízené kamerou ACS Hubblova kosmického dalekohledu. Přezařující světlo hvězdy maskuje zakrývající disk v kameře koronografu. Vyosený prstenec s ostrou vnitřní hranicí se bere jako silný důkaz hmotné planety, která obíhá daleko Fomalhautu, která utváří a udržuje vnitřní okraj prstence. Ve vzdálenosti 133 astronomických jednotek (vzdáleností Země -Slunce) od Fomalhautu začíná samotný prachový prstenec a je to pravděpodobně větší a mladší analog našeho vlastního Kuiperova pásu - vnějšího rezervoáru ledových těles sluneční soustavy.

Štítky: Fomalhaut, Dust ring, Exoplanet


9. vesmírný týden 2020

9. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 24. 2. do 1. 3. 2020. Měsíc je mezi novem a první čtvrtí. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a také některé komety. Ráno je vidět nejlépe Mars, ale vylézá také Jupiter a Saturn. Česká firma S.A.B. Aerospace dokončila přípravy vypouštěcího zařízení – dispenzeru – družic, určeného pro raketu Vega. Před 200 lety se narodil americký astronom, objevitel komet, Lewis A. Swift.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

ufo 5

ufo

Další informace »