Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. červenec 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. červenec 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Prstenec kolem Fomalhautu

Uznání: P. Kalas, J. Graham (UC Berkeley), M. Clampin (GSFC), ESA, NASA

Fomalhaut (anglická pomůcka pro výslovnost je "foam-a-lot" [hodně pění], v češtině není třeba) je jasná, mladá hvězda, zhruba 25 světelných let daleko od Země v souhvězdí Jižní ryby (Piscis Austrinus). Dřívější infračervená pozorování kolem blízké hvězdy identifikovala torus chladného materiálu, ale panely nahoře poskytují podrobnosti dosud nejostřejších snímků Fomalhautova prachového prstence ve viditelném světle pořízené kamerou ACS Hubblova kosmického dalekohledu. Přezařující světlo hvězdy maskuje zakrývající disk v kameře koronografu. Vyosený prstenec s ostrou vnitřní hranicí se bere jako silný důkaz hmotné planety, která obíhá daleko Fomalhautu, která utváří a udržuje vnitřní okraj prstence. Ve vzdálenosti 133 astronomických jednotek (vzdáleností Země -Slunce) od Fomalhautu začíná samotný prachový prstenec a je to pravděpodobně větší a mladší analog našeho vlastního Kuiperova pásu - vnějšího rezervoáru ledových těles sluneční soustavy.

Štítky: Fomalhaut, Dust ring, Exoplanet


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »