Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. červen 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. červen 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Tři planety z Mt Hamilton

Uznání a copyright: R. Jay GaBany

Minulý týden se na západní obloze blízko sebe pohybovaly Venuše, Merkur a Saturn. Tento snímek jejich, pro oči tak přitažlivé, planetární konjunkce pořídil astronom R. Jay GaBany v sobotu (na Saturnův den) 25. června z historické Lickovy observatoře na Mt. Hamilton v Kalifornii v USA. Pohled míří k Pacifiku krátce po západu Slunce, se světly San Jose a jižní oblasti zátoky San Francisco Bay v popředí. Z tohoto tria je samozřejmě nejjasnější Venuše. Merkur je blízko vpravo a Saturn je dole vlevo, poblíž obzoru. Daleko vpravo od planetárního trojúhelníku jsou Pollux a Castor, dvojice hvězd z Blíženců (Gemini) s jasným Regulem ze souhvězdí Lva (Leo) zcela vlevo nahoře. V nadcházejících dnech zůstane Venuše s Merkurem blízko, ale Saturn bude klesat pod ně, směrem k obzoru.

Štítky: Venuše, Saturn, Merkur, Planetary conjunction


8. vesmírný týden 2021

8. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 2. do 28. 2. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer je dobře vidět pouze Mars. Venuše je nyní vidět alespoň v koronografu SOHO. Skvělý úspěch zaznamenala americká kosmonautika, když přistála úspěšně na Marsu už s pátým vozítkem v řadě.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

zákryt hviezdy Mesiacom

zákryt hviezdy SAO78596 6.5mag Mesiacom

Další informace »