Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. červen 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. červen 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Tři planety z Mt Hamilton

Uznání a copyright: R. Jay GaBany

Minulý týden se na západní obloze blízko sebe pohybovaly Venuše, Merkur a Saturn. Tento snímek jejich, pro oči tak přitažlivé, planetární konjunkce pořídil astronom R. Jay GaBany v sobotu (na Saturnův den) 25. června z historické Lickovy observatoře na Mt. Hamilton v Kalifornii v USA. Pohled míří k Pacifiku krátce po západu Slunce, se světly San Jose a jižní oblasti zátoky San Francisco Bay v popředí. Z tohoto tria je samozřejmě nejjasnější Venuše. Merkur je blízko vpravo a Saturn je dole vlevo, poblíž obzoru. Daleko vpravo od planetárního trojúhelníku jsou Pollux a Castor, dvojice hvězd z Blíženců (Gemini) s jasným Regulem ze souhvězdí Lva (Leo) zcela vlevo nahoře. V nadcházejících dnech zůstane Venuše s Merkurem blízko, ale Saturn bude klesat pod ně, směrem k obzoru.

Štítky: Venuše, Saturn, Merkur, Planetary conjunction


4. vesmírný týden 2020

4. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2020. Měsíc bude v novu. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na Floridě proběhl test úniku lodi Crew Dragon z letící rakety. Čínská kosmonautika navazuje na úspěšný rok 2019. Úspěšný byl také start evropské Ariane 5. Na ISS proběhnou dva výstupy do volného kosmu s různými úkoly. Připraven je i start dalších družic Starlink. Před 90 roky se narodil druhý muž na Měsíci, Buzz Aldrin.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polostínové zatmění Měsíce 20. ledna 2020

Canon EOS 60D, SIGMA APO DG 70-300mm, 300 mm Špatné pozorovací podmínky, velká oblačnost, fotografováno mezi mraky

Další informace »