Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. leden 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. leden 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Venušino S

Uznání a copyright: Tunç Tezel

Tuto stopu ve tvaru S vytvořila planeta Venuše na pozemské obloze v roce 2004. Astronom Tunc Tezel sledoval druhou planetu od Slunce na sérii 29 snímků pořizovaných od 3. dubna do 7. srpna (zprava nahoře doleva dolů) a zkonstruhoval tento kompozitní obrázek, který ilustruje dráhu planety vůči hvězdám v pozadí. Série snímků ukazuje zdánlivý retrográdní pohyb, který ji přenesl od brilantní Večernice k ranní Jitřence. V roce 2004 ovšem Venuše, poté co se ponořila do večerního soumraku ale ještě před východy nad obzorem před svítáním, byla vidět jako silueta proti Slunci (poblíž středu) v prvním přechodu Venuše od roku 1882. Příště bude zase Venuše putovat přes sluneční disk v roce 2012.

Štítky: Venuše, Venus transit, Retrograde


20. vesmírný týden 2021

20. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 5. do 23. 5. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je velmi nízko nad severozápadem Venuše a výše slábnoucí Merkur, který bude v pondělí v maximální elongaci. Nejvýše je večer Mars. Ráno jsou nad jihovýchodem Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Sledujeme průlet komety T2 Palomar kolem hvězdokupy M3. Čína zaznamenala na Marsu úspěšné dosednutí přistávacího modulu mise Tianwen-1. Kromě pravidelných startů družic Starlink můžeme zaznamenat také chystanou zásobovací misi k čínské orbitální stanici. Před šedesáti roky proletěla kolem Venuše jako mrtvé těleso sonda Veněra 1. Šlo o první průlet kolem jiné planety.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Srpek měsíce

Srpek měsíce starý zhruba 3 dny.

Další informace »