Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. leden 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. leden 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Venušino S

Uznání a copyright: Tunç Tezel

Tuto stopu ve tvaru S vytvořila planeta Venuše na pozemské obloze v roce 2004. Astronom Tunc Tezel sledoval druhou planetu od Slunce na sérii 29 snímků pořizovaných od 3. dubna do 7. srpna (zprava nahoře doleva dolů) a zkonstruhoval tento kompozitní obrázek, který ilustruje dráhu planety vůči hvězdám v pozadí. Série snímků ukazuje zdánlivý retrográdní pohyb, který ji přenesl od brilantní Večernice k ranní Jitřence. V roce 2004 ovšem Venuše, poté co se ponořila do večerního soumraku ale ještě před východy nad obzorem před svítáním, byla vidět jako silueta proti Slunci (poblíž středu) v prvním přechodu Venuše od roku 1882. Příště bude zase Venuše putovat přes sluneční disk v roce 2012.

Štítky: Venuše, Venus transit, Retrograde


34. vesmírný týden 2026

34. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 8. do 23. 8. 2026. Měsíc bude v první čtvrti. Venuše je vidět lépe přes den a večer je velmi nízko nad západním obzorem. Saturn a Neptun jsou nízko už od setmění a vrcholí ráno nad jihem. Na ranní obloze jsou dobře vidět Mars a Uran, přidává se Jupiter, a naopak mizí Merkur. Aktivita Slunce je nízká. V galerii se ohlížíme za uplynulým parádním večerním zatměním. Na ISS dojde k dalšímu výstupu do volného kosmu dvojice Američan-Francouzka. Před 380 lety se narodil významný anglický astronom John Flamsteed.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Srpková mlhovina a Mýdlová bublina

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2026 obdržel snímek Václava Kubeše „Srpková mlhovina a Mýdlová bublina“ „Srpková mlhovina a Mýdlová bublina“ je nejen název snímku, ale především označení objektů, s jejichž portrétem zvítězil Václav Kubeš v soutěži Česká astrofotografie měsíce. Tento

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Obloha při úplném zatmění Slunce 12. 8. 2026

Canon 7-14 mm, ohnisko 7 mm, 190° záběr, Canon C50, expozice 1 sekunda při ISO100.

Další informace »