Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. leden 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. leden 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rentgenové tajemství v RCW 38

Uznání: S. Wolk (Harvard-Smithsonian CfA), et al., CXC, NASA

Zhruba 6000 světelných let daleko pluje souhvězdím Plachty (Vela) hvězdokupa RCW 38 plná výkonných hvězd. Není žádným překvapením, že tyto, jenom milión let staré hvězdy s horkými vnějšími atmosférami, vypadají jako bodové rentgenové zdroje, které posévají tečkami tento rentgenový snímek z oběžné observatoře Chandra. Zato difuzní mračno rentgenového záření kolem nich je trochu záhadou. Rentgenové energie jsou na snímku barevně kódované, vysoké energie modře, střední zeleně a nízké červeně. Mračno, které prostupuje kupu jen o několik světelných let vedle, má barvy, které naznačují, že rentgenové paprsky jsou vytvářeny vysokoenergetickými elektrony, které se pohybují magnetickým polem. Z údajů Chandry ale nejsou zřejmé zdroje energetických elektronů, jako třeba rázové vlny (zbytků supernovy), nebo rotující neutronové hvězdy (pulsary). Ať už je jejich původ jakýkoliv, tak energetické částice by mohly zanechat stopy na planetárních soustavách vznikajících v mladé hvězdokupě RCW 38, stejně jako se zdá, že okolní energetické události ovlivnily chemii a izotopy v naší vlastní sluneční soustavě.

Štítky: Hvězdokupa, Rentgenový, Rcw 38


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polostínové zatmění Měsíce

Další informace »