Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. leden 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. leden 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rentgenové tajemství v RCW 38

Uznání: S. Wolk (Harvard-Smithsonian CfA), et al., CXC, NASA

Zhruba 6000 světelných let daleko pluje souhvězdím Plachty (Vela) hvězdokupa RCW 38 plná výkonných hvězd. Není žádným překvapením, že tyto, jenom milión let staré hvězdy s horkými vnějšími atmosférami, vypadají jako bodové rentgenové zdroje, které posévají tečkami tento rentgenový snímek z oběžné observatoře Chandra. Zato difuzní mračno rentgenového záření kolem nich je trochu záhadou. Rentgenové energie jsou na snímku barevně kódované, vysoké energie modře, střední zeleně a nízké červeně. Mračno, které prostupuje kupu jen o několik světelných let vedle, má barvy, které naznačují, že rentgenové paprsky jsou vytvářeny vysokoenergetickými elektrony, které se pohybují magnetickým polem. Z údajů Chandry ale nejsou zřejmé zdroje energetických elektronů, jako třeba rázové vlny (zbytků supernovy), nebo rotující neutronové hvězdy (pulsary). Ať už je jejich původ jakýkoliv, tak energetické částice by mohly zanechat stopy na planetárních soustavách vznikajících v mladé hvězdokupě RCW 38, stejně jako se zdá, že okolní energetické události ovlivnily chemii a izotopy v naší vlastní sluneční soustavě.

Štítky: Hvězdokupa, Rentgenový, Rcw 38


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa C/2020 M5 (ATLAS)

Snímek komety C/2020 M5 (ATLAS). Rozměry obrázku jsou 20 x 20 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Kometa se na obloze pohybovala souhvězdím Malé medvědice. Vzdálenost od Země 3.192 au, od Slunce 3.077 au. Rychlost pohybu po obloze 1.34 arcsec/min, jasnost podle efemeridy 16.4 mag.

Další informace »