Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. leden 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. leden 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Jupiterovy prstence

Uznání: M. Belton (NOAO), J. Burns (Cornell) et al., Galileo Project, JPL, NASA

Proč má Jupiter prstence? Jupiterovy prstence byly objeveny v roce 1979 při průletu kosmické sondy Voyager 1, ale jejich původ byl záhadou. Údaje z kosmické sondy Galileo, která obíhala kolem Jupitera od roku 1995 do roku 2003 později potvrdily, že prstence byly vytvořeny impakty meteoroidů na nedaleké malé měsíce. Když malý meteoroid zasáhne například malý měsíc Adrastea, tak se zaryje do měsíce, vypaří se a explozí vymrští půdu a prach na oběžnou dráhu Jupitera. Na snímku nahoře je z Galilea pozorované zatmění Slunce Jupiterem. V odraženém slunečním světle lze vidět malé prachové částice vysoko v atmosféře Jupitera, stejně jako prachové částice, se kterých se skládají prstence.

Štítky: Jupiter, Prstence


21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Světelná stopa ISS

Další informace »