Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. leden 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. leden 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Prachové skulptury v Růžicové mlhovině

Uznání a copyright: Ken Crawford (Rancho Del Sol Observatory)

Co vytvořilo kosmické prachové skulptury v Růžicové mlhovině? Růžicová mlhovina, též známá jako NGC 2244, která stojí za povšimnutí pro svůj celkový tvar, je krásná i na detailním snímku. Nahoře jsou vidět globule tmavého prachu a plynu, který pomalu eroduje energetickým světlem a větry okolních hmotných hvězd. Pokud by globule v molekulárním mračnu zůstaly dostatečně dlouho netknuté, tak by se z nich asi vyvinuly hvězdy a planety. Snímek nahoře byl zachycen ve velice specifických barvách křemíku (červená), vodíku (zelená) a kyslíku (modrá). Růžicová mlhovina má asi 50 světelných let, je asi 4500 světelných let daleko a lze ji uvidět i malým dalekohledem v souhvězdí Jednorožce (Monoceros).

Štítky: Prach, Růžicová mlhovina, NGC 2237


49. vesmírný týden 2023

49. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 4. 12. do 10. 12. 2023. Měsíc bude v poslední čtvrti. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září nad jihovýchodem jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala výraznější polární záře, viditelné bohužel převážně z Ameriky nebo Nového Zélandu. Kometa 12P opět prošla zjasněním, najdeme ji u Vegy. Pokračuje kanonáda startů Falconu 9. K ISS se vydala nákladní loď Progress MS-25. Před 50 lety snímal poprvé Jupiter zblízka Pioneer 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ

Východ slunce

Další informace »