Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. leden 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. leden 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

UKIRT: Aloha Orion

Uznání: Joint Astronomy Centre; image processing by C. Davis, W. Varricatt

Na kraji hustého molekulárního mračna vynikají na tomto hloubkovém obrazu Mlhoviny v Orionu vlákna plynu, kosmický prach a četné mladé hvězdy. Nové havajské oko zde prostřednictvím výkonné širokoúhlé kamery WFCAM, kterou je vyzbrojen dalekohled UKIRT (United Kingdom Infrared Telescope) na Mauna Kea, v infračerveném světle odhaluje půvabné struktury v dobře známé hvězdotvorné oblasti. Tento snímek pokrývá u mlhoviny vzdálené 1500 světelných let asi 11 světelných let, jenom zlomek celého zorného pole WFCAM. Jinak neviditelné infračervené světlo bylo na tomto snímku namapováno do viditelných barev. Červená reprezentuje úzké pásmo infračervené emise molekul vodíku na vlnové délce 2.12 mikronů, zelená je emise na 2.2 mikronech a modrá je emise na 1.25 mikronech. Viditelné světlo má vlnovou délku kolem 0.5 mikronů (mikrometrů).

Štítky: Star-formation, Molekulární mračno, Infračervený, Mlhovina Orion, Ukirt, Micron


39. vesmírný týden 2020

39. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 9. do 27. 9. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer jsou nízko nad jihem Jupiter a Saturn, po půlnoci je velmi vysoko nad jihovýchodem Mars a nad ránem je vidět jasná Venuše. Na ranní obloze je vidět slabý kužel zvířetníkového světla. Nastává rovnodennost, začíná astronomický podzim. Aktivita Slunce je nízká. Zaznamenán byl jeden úspěšný čínský start, dva americké potkal odklad. Před 90 lety se narodil americký astronaut John Young, který letěl v lodích Gemini a Apollo a stihl i první lety raketoplánu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Expedícia Perzeidy 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2020 získal snímek „Expedícia Perzeidy 2020“, jehož autorem je Robert Barsa   Slzy svatého Vavřince. Pravděpodobně jste toto pojmenování někdy slyšeli. Kdo byl svatý Vavřinec a proč o něm píšeme v tomto textu? Každý rok, okolo

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc a planety

Měsíc a planety

Další informace »