Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. leden 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. leden 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

UKIRT: Aloha Orion

Uznání: Joint Astronomy Centre; image processing by C. Davis, W. Varricatt

Na kraji hustého molekulárního mračna vynikají na tomto hloubkovém obrazu Mlhoviny v Orionu vlákna plynu, kosmický prach a četné mladé hvězdy. Nové havajské oko zde prostřednictvím výkonné širokoúhlé kamery WFCAM, kterou je vyzbrojen dalekohled UKIRT (United Kingdom Infrared Telescope) na Mauna Kea, v infračerveném světle odhaluje půvabné struktury v dobře známé hvězdotvorné oblasti. Tento snímek pokrývá u mlhoviny vzdálené 1500 světelných let asi 11 světelných let, jenom zlomek celého zorného pole WFCAM. Jinak neviditelné infračervené světlo bylo na tomto snímku namapováno do viditelných barev. Červená reprezentuje úzké pásmo infračervené emise molekul vodíku na vlnové délce 2.12 mikronů, zelená je emise na 2.2 mikronech a modrá je emise na 1.25 mikronech. Viditelné světlo má vlnovou délku kolem 0.5 mikronů (mikrometrů).

Štítky: Star-formation, Molekulární mračno, Infračervený, Mlhovina Orion, Ukirt, Micron


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »