Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. červen 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. červen 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Třináct miliónů kilometrů od komety Tempel 1

Uznání: U. Md., JPL-Caltech, NASA

Kosmická sonda Deep Impact pokračuje v přibližování ke kometě Tempel 1, která má zhruba velikost Manhattanu. Začátkem dne 3. července (EDT, východoamerického letního času) se sonda Deep Impact rozdělí na dvě jednotlivé automatické kosmické sondy, jedna se nazývá Flyby (Průlet) a druhá Impactor. V následujících 24 hodinách jak Flyby, tak Impactor zapálí raketové motory a udělají složité manévry, aby se připravily na plánovanou srážku Impactoru s kometou Tempel 1. Pokud vše půjde podle plánu, tak 4.července (1:52 am EDT, t.j. 7:52 SELČ) 370 kilogramový Impactor zasáhne povrch komety Tempel 1 rychlostí přes 14 000 kilometrů za hodinu. Impactor se pokusí přibližující se kometu fotografovat až do okamžiku srážky, zatímco Flyby bude fotografovat důsledky srážky. Snímek nahoře byl pořízen 19. června ze vzdálenosti asi 13 miliónů kilometrů a byl využit pro identifikaci jádra komety uvnitř difuzní komy. Vzdálený tichý kosmický balet budou pečlivě sledovat dalekohledy kolem zeměkoule, včetně Hubblova kosmického dalekohledu. Výsledky mohou poskytnout důležité informace o struktuře komet a ranné historii naší sluneční soustavy.

Štítky: Deep impact, Comet tempel 1, Approach


29. vesmírný týden 2025

29. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 7. do 20. 7. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Aktivita Slunce je nízká i přes velké množství skvrn. Máme tu poslední období letní viditelnosti komety 3I/ATLAS ze střední Evropy. Noční svítící oblaka se ukazovala jen slabě. Falcon 9 vykonal svůj jubilejní 500. start a rychle pokračuje dál třemi starty. NASA má schválený rozpočet na roky dopředu včetně klíčových misí Artemis. Očekáváme přistání Crew Dragonu mise Axiom-4 z ISS. Před 60 lety jsme poprvé spatřili snímky jiné planety, které pořídila sonda Mariner 4 a před 10 lety jsme poprvé viděli detaily na povrchu Pluta. Před 50 lety proběhl společný let Sojuz-Apollo a před 175 lety provedli američtí astronomové z Harvardu první fotografování, daguerrotypii, hvězdy Vega.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězdná obloha

Přelet Mezinárodní kosmické stanice (ISS) | Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »