Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. červen 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. červen 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Třináct miliónů kilometrů od komety Tempel 1

Uznání: U. Md., JPL-Caltech, NASA

Kosmická sonda Deep Impact pokračuje v přibližování ke kometě Tempel 1, která má zhruba velikost Manhattanu. Začátkem dne 3. července (EDT, východoamerického letního času) se sonda Deep Impact rozdělí na dvě jednotlivé automatické kosmické sondy, jedna se nazývá Flyby (Průlet) a druhá Impactor. V následujících 24 hodinách jak Flyby, tak Impactor zapálí raketové motory a udělají složité manévry, aby se připravily na plánovanou srážku Impactoru s kometou Tempel 1. Pokud vše půjde podle plánu, tak 4.července (1:52 am EDT, t.j. 7:52 SELČ) 370 kilogramový Impactor zasáhne povrch komety Tempel 1 rychlostí přes 14 000 kilometrů za hodinu. Impactor se pokusí přibližující se kometu fotografovat až do okamžiku srážky, zatímco Flyby bude fotografovat důsledky srážky. Snímek nahoře byl pořízen 19. června ze vzdálenosti asi 13 miliónů kilometrů a byl využit pro identifikaci jádra komety uvnitř difuzní komy. Vzdálený tichý kosmický balet budou pečlivě sledovat dalekohledy kolem zeměkoule, včetně Hubblova kosmického dalekohledu. Výsledky mohou poskytnout důležité informace o struktuře komet a ranné historii naší sluneční soustavy.

Štítky: Deep impact, Comet tempel 1, Approach


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »