Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. červen 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. červen 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Obří radiové laloky Fornax A

Uznání: Ed Fomalont (NRAO) et al., VLA, NRAO, AUI, NSF

Oba rádiové laloky dohromady zabírají přes jeden milión světelných let, čím jsou ale způsobeny? Ve středu je velká, ale pekuliární eliptická galaxie zvaná NGC 1316. Podrobná prohlídka soustavy NGC 1316 ukazuje, že asi před 100 milióny let začala absorbovat malé okolní galaxie. Plyn z galaktické srážky se řítí do hmotné centrální černé díry a třením se zahřívá až na 10 miliónů stupňů. Z dosud ne dobře pochopených příčin se potom vyvinuly dva opačně mířící, rychle se pohybující výtrysky částic které nakonec narazily do okolního materiálu na obou stranách obří eliptické galaxie. Výsledkem je obrovský rezervoár horkého plynu, který emituje rádiové vlny a je na obrázku nahoře vidět jako oranžové (ve falešných barvách) rádiové laloky. Rádiový obraz je superponován na optický přehlídkový snímek stejné části oblohy. Podivné vzory v rádiových lalocích nejspíše naznačují mírné změny ve směrech výtrysků.

Štítky: Fornax A, Radio lobes


10. vesmírný týden 2021

10. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 8. 3. do 14. 3. 2021. Měsíc je ve fázi mezi poslední čtvrtí a novem. Večer je dobře vidět jasný Mars a níže nad jihozápadem i Uran. Planetka Vesta dosahuje maximálního jasu a najdeme ji v zadní části Lva. Večer se vysoko k Plejádám táhne šikmý kužel zvířetníkového světla. Perseverance na Marsu ujela již téměř sto metrů. Desátý prototyp Starship po letu do výšky 10 km tvrději dosedl a konečně zůstal stát, aby po několika minutách explodoval. Před 35 lety prozkoumalo několik sond zblízka Halleyovu kometu a před 240 lety objevil William Herschel planetu Uran.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Zvířetníkové světlo

Další informace »