Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. červenec 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. červenec 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kometa Tempel 1 a Deep Impact z Hubbla

Uznání: P. Feldman (JHU) & H. Weaver (APL), ESA, NASA

Toto byla lidmi vyvolaná událost, která byla vidět v celé sluneční soustavě. Podle instrukcí pozemských vědců sonda velikosti chladničky z mise Deep Impact zasáhla 4. července rychlostí 35 000 kilometrů za hodinu kometu Tempel 1. Nečekaně jasný výbuch nebyl výbuchem nukleárním, ale spíše pocházel z velkého oblaku, který odrážel sluneční světlo. Na snímku nahoře je vidět, jak tato událost vypadala z Hubblova kosmického dalekohledu na oběžné dráze. Zdá se, že z kometárního jádra vyvěrá oblak jasného materiálu a pak se rozptyluje. Oblast okolo komety se v hodinách po dopadu stala víc jak třikrát jasnější. Astronomové budou i nadále pokračovat ve studiu snímků a údajů, které odeslala sonda Deep Impact, aby bylo lépe rozumět podstatě komety Tempel 1 a aby se získaly údaje o vývojové dynamice ranné sluneční soustavy.

Štítky: Tempel 1, Deep impact, Hubble Space Telscope


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara na Slovensku 17.8.2022

Polárna žiara na Slovensku 17.8.2022

Další informace »