Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. červenec 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. červenec 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kometa Tempel 1 a Deep Impact z Hubbla

Uznání: P. Feldman (JHU) & H. Weaver (APL), ESA, NASA

Toto byla lidmi vyvolaná událost, která byla vidět v celé sluneční soustavě. Podle instrukcí pozemských vědců sonda velikosti chladničky z mise Deep Impact zasáhla 4. července rychlostí 35 000 kilometrů za hodinu kometu Tempel 1. Nečekaně jasný výbuch nebyl výbuchem nukleárním, ale spíše pocházel z velkého oblaku, který odrážel sluneční světlo. Na snímku nahoře je vidět, jak tato událost vypadala z Hubblova kosmického dalekohledu na oběžné dráze. Zdá se, že z kometárního jádra vyvěrá oblak jasného materiálu a pak se rozptyluje. Oblast okolo komety se v hodinách po dopadu stala víc jak třikrát jasnější. Astronomové budou i nadále pokračovat ve studiu snímků a údajů, které odeslala sonda Deep Impact, aby bylo lépe rozumět podstatě komety Tempel 1 a aby se získaly údaje o vývojové dynamice ranné sluneční soustavy.

Štítky: Tempel 1, Deep impact, Hubble Space Telscope


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »