Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. září 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. září 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Čerstvé tygří pruhování na Saturnově Enceladu

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Tygří pruhy na Saturnově měsíci Enceladu by mohly být stále aktivní. Dokonce ještě dnes možná z ledového vnitřku měsíce vyvrhují do prostoru led a vytváří mračno jemných částic nad měsíčním jižním pólem a vytváří Saturnův tajemný prstenec E. Důkaz pro takové chování nedávno poskytla kosmická sonda Cassini, která nyní obíhá kolem Saturna. Sonda Cassini při svém červencovém průletu ve vzdálenosti pouhých 270 kilometrů nad jižní polární oblastí Enceladu detekovala značný vzrůst srážek s částicemi. Nahoře je vidět snímek Enceladu s vysokým rozlišením z tohoto průletu. Vlevo jsou ve falešné modré barvě vidět neobvyklé povrchové útvary zvané tygří pruhy. Proč je Enceladus aktivní zůstává záhadou, jelikož sousední měsíc Mimas se zhruba stejnou velikostí se jeví zcela mrtvý.

Štítky: Saturn, Led, Enceladus


13. vesmírný týden 2020

13. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 23. 3. do 29. 3. 2020. Měsíc bude v novu. Večer je vidět jasná planeta Venuše. Ráno jsou poblíž sebe Mars, Jupiter a Saturn. Zájemci o komety si mohou dvě středně jasné prohlédnout relativně vysoko na obloze a jednu také večer nízko na západě. V neděli 29. března přecházíme na letní čas. Přes utlumení dění ve společnosti ještě probíhají nějaké starty raket a přípravy běží, s patřičnými karanténními opatřeními, i směrem ke startu Sojuzu k ISS. Před 360 lety se narodil Christiaan Huygens, objevitel měsíce Titan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC 2264 RGB SHO

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2020 obdržel snímek „NGC 2264“, jehož autorem je Pavol Kollarik   Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2020 obdržel snímek „NGC 2264“, jehož autorem je Pavol Kollarik. Za devatero horami a devatero řekami, ještě dál než běhá po obloze

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konfigurace Venuše a Měsíce nad západním obzorem

Další informace »