Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. září 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. září 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Čerstvé tygří pruhování na Saturnově Enceladu

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Tygří pruhy na Saturnově měsíci Enceladu by mohly být stále aktivní. Dokonce ještě dnes možná z ledového vnitřku měsíce vyvrhují do prostoru led a vytváří mračno jemných částic nad měsíčním jižním pólem a vytváří Saturnův tajemný prstenec E. Důkaz pro takové chování nedávno poskytla kosmická sonda Cassini, která nyní obíhá kolem Saturna. Sonda Cassini při svém červencovém průletu ve vzdálenosti pouhých 270 kilometrů nad jižní polární oblastí Enceladu detekovala značný vzrůst srážek s částicemi. Nahoře je vidět snímek Enceladu s vysokým rozlišením z tohoto průletu. Vlevo jsou ve falešné modré barvě vidět neobvyklé povrchové útvary zvané tygří pruhy. Proč je Enceladus aktivní zůstává záhadou, jelikož sousední měsíc Mimas se zhruba stejnou velikostí se jeví zcela mrtvý.

Štítky: Saturn, Led, Enceladus


47. vesmírný týden 2019

47. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 18. 11. do 24. 11. 2019. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer za soumraku je vidět Venuše a Jupiter, blížící se do konjunkce, a Saturn. Ráno je vidět Mars a vyhoupne se i Merkur. Ultima Thule, kterou navštívila sonda New Horizons, se nyní oficiálně nazývá Arrkoth. Série zajímavých výstupů z ISS, která právě začala, má za úkol opravit astrofyzikální přístroj AMS-02. Sonda Hayabusa 2 se vrací k Zemi. Historicky už počtvrté letěl a přistál první stupeň rakety Falcon 9. Proběhly dva čínské starty v jednom dni. Před 130 lety se narodil Edwin Hubble. Mise Apollo 12 probíhala před padesáti roky. Před 25 lety startovala sonda COBE zkoumající reliktní záření.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6888 a PN G75.5+1.7

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2019 obdržel snímek „NGC6888 a PN G75.5+1.7“, jehož autorem je Vladimír Nádvorník   Hvězdné objekty mívají často poněkud tajemná označení, která i mnoha astronomům dokonce ani nenaznačí … Tak třeba „NGC6888 a PN G75.5+1.7“ z titulku tohoto

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše a Jupiter se blíží do konjunkce

Další informace »