Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. září 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. září 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Čerstvé tygří pruhování na Saturnově Enceladu

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Tygří pruhy na Saturnově měsíci Enceladu by mohly být stále aktivní. Dokonce ještě dnes možná z ledového vnitřku měsíce vyvrhují do prostoru led a vytváří mračno jemných částic nad měsíčním jižním pólem a vytváří Saturnův tajemný prstenec E. Důkaz pro takové chování nedávno poskytla kosmická sonda Cassini, která nyní obíhá kolem Saturna. Sonda Cassini při svém červencovém průletu ve vzdálenosti pouhých 270 kilometrů nad jižní polární oblastí Enceladu detekovala značný vzrůst srážek s částicemi. Nahoře je vidět snímek Enceladu s vysokým rozlišením z tohoto průletu. Vlevo jsou ve falešné modré barvě vidět neobvyklé povrchové útvary zvané tygří pruhy. Proč je Enceladus aktivní zůstává záhadou, jelikož sousední měsíc Mimas se zhruba stejnou velikostí se jeví zcela mrtvý.

Štítky: Saturn, Led, Enceladus


4. vesmírný týden 2020

4. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2020. Měsíc bude v novu. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na Floridě proběhl test úniku lodi Crew Dragon z letící rakety. Čínská kosmonautika navazuje na úspěšný rok 2019. Úspěšný byl také start evropské Ariane 5. Na ISS proběhnou dva výstupy do volného kosmu s různými úkoly. Připraven je i start dalších družic Starlink. Před 90 roky se narodil druhý muž na Měsíci, Buzz Aldrin.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polostínové zatmění Měsíce 20. ledna 2020

Canon EOS 60D, SIGMA APO DG 70-300mm, 300 mm Špatné pozorovací podmínky, velká oblačnost, fotografováno mezi mraky

Další informace »