Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. září 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. září 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Čerstvé tygří pruhování na Saturnově Enceladu

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Tygří pruhy na Saturnově měsíci Enceladu by mohly být stále aktivní. Dokonce ještě dnes možná z ledového vnitřku měsíce vyvrhují do prostoru led a vytváří mračno jemných částic nad měsíčním jižním pólem a vytváří Saturnův tajemný prstenec E. Důkaz pro takové chování nedávno poskytla kosmická sonda Cassini, která nyní obíhá kolem Saturna. Sonda Cassini při svém červencovém průletu ve vzdálenosti pouhých 270 kilometrů nad jižní polární oblastí Enceladu detekovala značný vzrůst srážek s částicemi. Nahoře je vidět snímek Enceladu s vysokým rozlišením z tohoto průletu. Vlevo jsou ve falešné modré barvě vidět neobvyklé povrchové útvary zvané tygří pruhy. Proč je Enceladus aktivní zůstává záhadou, jelikož sousední měsíc Mimas se zhruba stejnou velikostí se jeví zcela mrtvý.

Štítky: Saturn, Led, Enceladus


9. vesmírný týden 2021

9. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 3. do 7. 3. 2021. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je dobře vidět jasný Mars, který prochází pod hvězdokupou Plejády. Taky je vidět planeta Uran a planetka Vesta, která bude v opozici. Večer se dá také spatřit kužel zvířetníkového světla. Merkur je v západní elongaci, viditelný snad na denní obloze. Perseverance úspěšně testuje kamery a další přístroje na povrchu Marsu. Očekáváme start rakety Falcon 9 už v noci na pondělí. Týden bohatý na starty raket právě ukončuje výstup astronautů z ISS. Před 45 lety zasáhla Veněra 3 jako první umělé těleso Venuši, bohužel nefunkční.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Zvířetníkové světlo

Další informace »