Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. březen 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. březen 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Enceladus zblízka

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Povrch Enceladu je bílý jako padlý sníh. Přesto ale tento kontrastně zvýrazněný snímek vyjevuje úchvatně různorodý terén. Pohled zblízka, pořízený při březnovém průletu kosmické sondy Cassini kolem Saturnova ledového měsíce, zabírá při rozlišení asi 30 metrů na pixel asi 20 kilometrů. O Enceladu je známo, že je to nejvíce odrazivý měsíc ve sluneční soustavě a při nedávných Cassiniho přiblíženích se také zjistila přítomnost atmosféry, což Encelada činí už druhým Saturnovým měsícem s takovým příznakem. Čerstvě vyhlížející povrch Encelada, stejně jako významná přítomnost atmosféry naznačují, že maličký měsíček o průměru 500 kilometrů je aktivní. Badatelé mají podezření, že povrch pokrývají čerstvým materiálem ledové sopky nebo gejzíry a doplňují atmosféru měsíce a konečně poskytují ledové částice, které pak utvářejí Saturnův slaboučký prstenec E.

Štítky: Měsíc, Saturn, Enceladus


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Neobvyklé tvary blesků

Bouřka severozápadně od Studénky Výboj blesků mezi mraky

Další informace »