Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. březen 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. březen 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Enceladus zblízka

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Povrch Enceladu je bílý jako padlý sníh. Přesto ale tento kontrastně zvýrazněný snímek vyjevuje úchvatně různorodý terén. Pohled zblízka, pořízený při březnovém průletu kosmické sondy Cassini kolem Saturnova ledového měsíce, zabírá při rozlišení asi 30 metrů na pixel asi 20 kilometrů. O Enceladu je známo, že je to nejvíce odrazivý měsíc ve sluneční soustavě a při nedávných Cassiniho přiblíženích se také zjistila přítomnost atmosféry, což Encelada činí už druhým Saturnovým měsícem s takovým příznakem. Čerstvě vyhlížející povrch Encelada, stejně jako významná přítomnost atmosféry naznačují, že maličký měsíček o průměru 500 kilometrů je aktivní. Badatelé mají podezření, že povrch pokrývají čerstvým materiálem ledové sopky nebo gejzíry a doplňují atmosféru měsíce a konečně poskytují ledové částice, které pak utvářejí Saturnův slaboučký prstenec E.

Štítky: Měsíc, Saturn, Enceladus


4. vesmírný týden 2020

4. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2020. Měsíc bude v novu. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na Floridě proběhl test úniku lodi Crew Dragon z letící rakety. Čínská kosmonautika navazuje na úspěšný rok 2019. Úspěšný byl také start evropské Ariane 5. Na ISS proběhnou dva výstupy do volného kosmu s různými úkoly. Připraven je i start dalších družic Starlink. Před 90 roky se narodil druhý muž na Měsíci, Buzz Aldrin.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polostínové zatmění Měsíce 20. ledna 2020

Canon EOS 60D, SIGMA APO DG 70-300mm, 300 mm Špatné pozorovací podmínky, velká oblačnost, fotografováno mezi mraky

Další informace »