Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. březen 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. březen 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Enceladus zblízka

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Povrch Enceladu je bílý jako padlý sníh. Přesto ale tento kontrastně zvýrazněný snímek vyjevuje úchvatně různorodý terén. Pohled zblízka, pořízený při březnovém průletu kosmické sondy Cassini kolem Saturnova ledového měsíce, zabírá při rozlišení asi 30 metrů na pixel asi 20 kilometrů. O Enceladu je známo, že je to nejvíce odrazivý měsíc ve sluneční soustavě a při nedávných Cassiniho přiblíženích se také zjistila přítomnost atmosféry, což Encelada činí už druhým Saturnovým měsícem s takovým příznakem. Čerstvě vyhlížející povrch Encelada, stejně jako významná přítomnost atmosféry naznačují, že maličký měsíček o průměru 500 kilometrů je aktivní. Badatelé mají podezření, že povrch pokrývají čerstvým materiálem ledové sopky nebo gejzíry a doplňují atmosféru měsíce a konečně poskytují ledové částice, které pak utvářejí Saturnův slaboučký prstenec E.

Štítky: Měsíc, Saturn, Enceladus


8. vesmírný týden 2021

8. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 2. do 28. 2. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer je dobře vidět pouze Mars. Venuše je nyní vidět alespoň v koronografu SOHO. Skvělý úspěch zaznamenala americká kosmonautika, když přistála úspěšně na Marsu už s pátým vozítkem v řadě.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

zákryt hviezdy Mesiacom

zákryt hviezdy SAO78596 6.5mag Mesiacom

Další informace »