Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. březen 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. březen 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Enceladus zblízka

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Povrch Enceladu je bílý jako padlý sníh. Přesto ale tento kontrastně zvýrazněný snímek vyjevuje úchvatně různorodý terén. Pohled zblízka, pořízený při březnovém průletu kosmické sondy Cassini kolem Saturnova ledového měsíce, zabírá při rozlišení asi 30 metrů na pixel asi 20 kilometrů. O Enceladu je známo, že je to nejvíce odrazivý měsíc ve sluneční soustavě a při nedávných Cassiniho přiblíženích se také zjistila přítomnost atmosféry, což Encelada činí už druhým Saturnovým měsícem s takovým příznakem. Čerstvě vyhlížející povrch Encelada, stejně jako významná přítomnost atmosféry naznačují, že maličký měsíček o průměru 500 kilometrů je aktivní. Badatelé mají podezření, že povrch pokrývají čerstvým materiálem ledové sopky nebo gejzíry a doplňují atmosféru měsíce a konečně poskytují ledové částice, které pak utvářejí Saturnův slaboučký prstenec E.

Štítky: Měsíc, Saturn, Enceladus


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »