Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. září 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. září 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kulová hvězdokupa 47 Tucanae ze SALT

Uznání: South African Astronomical Observatory

Hvězdy přicházejí po svazcích. Z více jak 200 kulových hvězdokup, které obíhají střed naší Mléčné dráhy je 47 Tucanae po Omega Centauri druhou nejjasnější kulovou hvězdokupou. Někteří lidé ji důvěrně znají také jako 47 Tuc nebo NGC 104 a je vidět pouze z jižní polokoule Země. Proto to byl vhodný cíl pro pozorování s prvním světlem nového obřího jihoafrického 10 m dalekohledu SALT (South African Large Telescope) minulý týden. Výsledný obrázek je vidět nahoře. Světlu to k nám z 47 Tuc v Malém Magelanově mračnu v souhvězdí Tukana (Tucana) trvá asi 20 000 let. Dynamika hvězd poblíž centra 47 Tuc není doposud dobře prostudována, zvláště proč je tam tak málo binárních soustav.

Štítky: Kulová hvězdokupa, 47 Tuc, 47 Tucanae


3. vesmírný týden 2025

3. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 13. 1. do 19. 1. 2025. Měsíc bude v úplňku vysoko na obloze. Večerní oblohu zdobí jasná Venuše, Jupiter a už také Mars v opozici se Sluncem. Nastane také konjunkce Saturnu s Venuší. Aktivita Slunce se snížila. Uvidíme jasnou kometu C/2023 G3 (ATLAS)? Kosmonautikou hýbou testovací lety velké rakety New Glenn, která zkouší první let a přistání prvního stupně a sedmý testovací let Super Heavy Starship, kde se očekává opětovné přistání obou stupňů této superrakety a vypouštění maket družic. Před 20 lety úspěšně dosedlo pouzdro Huygens na povrch Saturnova měsíce Titanu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

SAR1

Na tomto snímku je v přicházející oblačnosti vidět i PZ

Další informace »