Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. září 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. září 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kulová hvězdokupa 47 Tucanae ze SALT

Uznání: South African Astronomical Observatory

Hvězdy přicházejí po svazcích. Z více jak 200 kulových hvězdokup, které obíhají střed naší Mléčné dráhy je 47 Tucanae po Omega Centauri druhou nejjasnější kulovou hvězdokupou. Někteří lidé ji důvěrně znají také jako 47 Tuc nebo NGC 104 a je vidět pouze z jižní polokoule Země. Proto to byl vhodný cíl pro pozorování s prvním světlem nového obřího jihoafrického 10 m dalekohledu SALT (South African Large Telescope) minulý týden. Výsledný obrázek je vidět nahoře. Světlu to k nám z 47 Tuc v Malém Magelanově mračnu v souhvězdí Tukana (Tucana) trvá asi 20 000 let. Dynamika hvězd poblíž centra 47 Tuc není doposud dobře prostudována, zvláště proč je tam tak málo binárních soustav.

Štítky: Kulová hvězdokupa, 47 Tuc, 47 Tucanae


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

1

Další informace »