Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. září 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. září 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kulová hvězdokupa 47 Tucanae ze SALT

Uznání: South African Astronomical Observatory

Hvězdy přicházejí po svazcích. Z více jak 200 kulových hvězdokup, které obíhají střed naší Mléčné dráhy je 47 Tucanae po Omega Centauri druhou nejjasnější kulovou hvězdokupou. Někteří lidé ji důvěrně znají také jako 47 Tuc nebo NGC 104 a je vidět pouze z jižní polokoule Země. Proto to byl vhodný cíl pro pozorování s prvním světlem nového obřího jihoafrického 10 m dalekohledu SALT (South African Large Telescope) minulý týden. Výsledný obrázek je vidět nahoře. Světlu to k nám z 47 Tuc v Malém Magelanově mračnu v souhvězdí Tukana (Tucana) trvá asi 20 000 let. Dynamika hvězd poblíž centra 47 Tuc není doposud dobře prostudována, zvláště proč je tam tak málo binárních soustav.

Štítky: Kulová hvězdokupa, 47 Tuc, 47 Tucanae


30. vesmírný týden 2024

30. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 7. do 28. 7. 2024. Měsíc po úplňku je vidět především v druhé polovině noci a dopoledne. Planety jsou nejlépe vidět ráno a Saturn už od půlnoci. Zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je na střední úrovni. Po večerních přeletech ISS tu máme její přelety přes Slunce a Měsíc. Sledujeme dění kolem návratu Falconů do služby i kolem lodi Starliner. Uplynulo 105 let od narození významného českého astronoma Luboše Perka, který zemřel teprve nedávno ve věku 101 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »