Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. červen 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. červen 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Malé mračno Magellanovo

Uznání a copyright: Josch Hambsch, Robert Gendler

Portugalský mořeplavec Ferdinand Magellan měl se svou posádkou při prvním obeplouvání planety Země spoustu času ke studiu jižní oblohy. Výsledkem je, že dva snadno viditelné divy oblohy na jižní polokouli jsou pro pozorovatele známy jako Mračna Magellanova. O těchto kosmických mračnech se nyní ví, že se jedná o trpasličí nepravidelné galaxie satelity naší větší spirální galaxie Mléčné dráhy. Nahoře zachycené Malé Magellanovo mračno má asi 15 000 světelných let a obsahuje několik set miliónů hvězd. Nachází se v souhvězdí Tukana (Tucana) a při své vzdálenosti 210 000 světelných let je čtvrtou nejbližší známou satelitní galaxií k Mléčné dráze po trpasličích galaxiích ve Velkém psu (Canis Major) a Střelci (Sagittarius) a po Velkém Magellanově mračnu. Na tomto nádherném pohledu jsou v popředí také dvě kulové hvězdokupy NGC 362 (vlevo nahoře) a 47 Tucanae. Skvoucí 47 Tucanae je zhruba 13 000 světelných let daleko a je vidět napravo od Malého Magellanova mračna.

Štítky: Smc, Irregular galaxy, Small magellanic cloud, Satellite galaxy


28. vesmírný týden 2020

28. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 7. do 12. 7. 2020. Měsíc ubývá od úplňku k poslední čtvrti. Velké planety Jupiter a Saturn jsou vidět skoro celou noc, Mars a Venuše nejlépe až ráno. Ranní oblohu doplňuje jasná kometa NEOWISE. Pokračuje sezóna NLC. V minulém týdnu jsme se dočkali čínských startů a letu Falconu 9. Electron byl neúspěšný a Vega ani neodstartovala. Před 70 roky se narodil objevitel slavné komety Hyakutake z roku 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tatranští skřítci

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2020 získal snímek „Tatranští skřítci“, jehož autory jsou Daniel Ščerba a Miloslav Druckmüller.     Bájné skřítky nalezneme snad po celém světě. Často kutají v horách rudu, tu a tam vylezou na zemský povrch a škodí nebo pomáhají.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

C/2020 F3 NEOWISE I.

Kometa nad vršky stromů

Další informace »