Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. červenec 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. červenec 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rentgenové hvězdy v 47 Tuc

Uznání: C.Heinke (Northwestern U.) et al. CXC, NASA

Snímky ve viditelném světle ukazují, že centrální oblasti kulové hvězdokupy 47 Tucanae jsou přeplněny hvězdami vzdálenými od sebe méně jak desetinu světelného roku. Tento rentgenový pohled na střed 47 Tuc ve falešných barvách z observatoře Chandra též ukazuje, že kupa je dobrým sousedstvím pro rentgenové hvězdy, z nich mnohé jsou "normálními" hvězdami, které obíhají spolu s extrémě hustými neutronovými hvězdami, tedy s hvězdami o hmotnosti Slunce, ale s průměrem ostrova Manhattan. Jeden z nejpozoruhodnějších binárních systémů je katalogizován jako 47 Tuc W a je to jasný zdroj u středu tohoto snímku. Systém se skládá z hvězdy o nízké hmotnosti a z neutronové hvězdy, která se otáčí jednou za 2,35 milisekundy. Takové neutronové hvězdy znají radioastronomové jako milisekundové pulsary a předpokládají, že je k této rychlé rotaci pohání materiál, který na tuto hustou složku dopadá z normální hvězdy. Rentgenová pozorování systému systému 47 Tuc W opravdu spojila tento pozorovaný mechanismus urychlování rotace, ke kterému dochází i v dalších rentgenových binárních hvězdách, s rychle rotujícími milisekundovými pulsary.

Štítky: Binary star, Kulová hvězdokupa, Rentgenový, Pulsar, Neutronová hvězda, 47 Tucanae


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »