Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. červenec 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. červenec 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Tethys, prstence a stíny

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Při pohledu z ledového měsíce Tethys by prstence a stíny jen hrály přes fantastické pohledy na Saturnovu soustavu. Nezastavili jste se nedávno na Tethysu? Pokud ne, tak se podívejte na tu nádhernou krajinu prstenců ze sondy Cassini. Tethys samotný, který je zachycen ve slunečním světle, je těsně vlevo dole od středu snímku, má v průměru asi 1000 kilometrů a obíhá necelých pět průměrů Saturna od středu této obří plynné planety. V této vzdálenosti (kolem 300 000 kilometrů), vně hlavních jasných prstenců Saturna je ale Tethys stále jedním z pěti hlavních měsíců, které se nacházejí uvnitř hranic slabého a řídkého vnějšího prstence E. Dva maličké, v letech 1980 objevené měsíce Telesto a Calypso, jsou zamčeny ve stabilních polohách s drahou Tethysu. Jak tato trojice krouží kolem Saturna, tak Telesco Tethys předchází a Calypso jej následuje.

Štítky: Měsíc, Saturn, Prstence, Tethys, Telesto, Calypso


47. vesmírný týden 2019

47. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 18. 11. do 24. 11. 2019. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer za soumraku je vidět Venuše a Jupiter, blížící se do konjunkce, a Saturn. Ráno je vidět Mars a vyhoupne se i Merkur. Ultima Thule, kterou navštívila sonda New Horizons, se nyní oficiálně nazývá Arrkoth. Série zajímavých výstupů z ISS, která právě začala, má za úkol opravit astrofyzikální přístroj AMS-02. Sonda Hayabusa 2 se vrací k Zemi. Historicky už počtvrté letěl a přistál první stupeň rakety Falcon 9. Proběhly dva čínské starty v jednom dni. Před 130 lety se narodil Edwin Hubble. Mise Apollo 12 probíhala před padesáti roky. Před 25 lety startovala sonda COBE zkoumající reliktní záření.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6888 a PN G75.5+1.7

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2019 obdržel snímek „NGC6888 a PN G75.5+1.7“, jehož autorem je Vladimír Nádvorník   Hvězdné objekty mívají často poněkud tajemná označení, která i mnoha astronomům dokonce ani nenaznačí … Tak třeba „NGC6888 a PN G75.5+1.7“ z titulku tohoto

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc před první čtvrtí

Další informace »