Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. červenec 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. červenec 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Tethys, prstence a stíny

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Při pohledu z ledového měsíce Tethys by prstence a stíny jen hrály přes fantastické pohledy na Saturnovu soustavu. Nezastavili jste se nedávno na Tethysu? Pokud ne, tak se podívejte na tu nádhernou krajinu prstenců ze sondy Cassini. Tethys samotný, který je zachycen ve slunečním světle, je těsně vlevo dole od středu snímku, má v průměru asi 1000 kilometrů a obíhá necelých pět průměrů Saturna od středu této obří plynné planety. V této vzdálenosti (kolem 300 000 kilometrů), vně hlavních jasných prstenců Saturna je ale Tethys stále jedním z pěti hlavních měsíců, které se nacházejí uvnitř hranic slabého a řídkého vnějšího prstence E. Dva maličké, v letech 1980 objevené měsíce Telesto a Calypso, jsou zamčeny ve stabilních polohách s drahou Tethysu. Jak tato trojice krouží kolem Saturna, tak Telesco Tethys předchází a Calypso jej následuje.

Štítky: Měsíc, Saturn, Prstence, Tethys, Telesto, Calypso


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Noční svítící oblačnost

Další informace »