Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. červenec 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. červenec 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Tethys, prstence a stíny

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Při pohledu z ledového měsíce Tethys by prstence a stíny jen hrály přes fantastické pohledy na Saturnovu soustavu. Nezastavili jste se nedávno na Tethysu? Pokud ne, tak se podívejte na tu nádhernou krajinu prstenců ze sondy Cassini. Tethys samotný, který je zachycen ve slunečním světle, je těsně vlevo dole od středu snímku, má v průměru asi 1000 kilometrů a obíhá necelých pět průměrů Saturna od středu této obří plynné planety. V této vzdálenosti (kolem 300 000 kilometrů), vně hlavních jasných prstenců Saturna je ale Tethys stále jedním z pěti hlavních měsíců, které se nacházejí uvnitř hranic slabého a řídkého vnějšího prstence E. Dva maličké, v letech 1980 objevené měsíce Telesto a Calypso, jsou zamčeny ve stabilních polohách s drahou Tethysu. Jak tato trojice krouží kolem Saturna, tak Telesco Tethys předchází a Calypso jej následuje.

Štítky: Měsíc, Saturn, Prstence, Tethys, Telesto, Calypso


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Neobvyklé tvary blesků

Bouřka severozápadně od Studénky Výboj blesků mezi mraky

Další informace »