Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. červenec 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. červenec 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Tethys, prstence a stíny

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Při pohledu z ledového měsíce Tethys by prstence a stíny jen hrály přes fantastické pohledy na Saturnovu soustavu. Nezastavili jste se nedávno na Tethysu? Pokud ne, tak se podívejte na tu nádhernou krajinu prstenců ze sondy Cassini. Tethys samotný, který je zachycen ve slunečním světle, je těsně vlevo dole od středu snímku, má v průměru asi 1000 kilometrů a obíhá necelých pět průměrů Saturna od středu této obří plynné planety. V této vzdálenosti (kolem 300 000 kilometrů), vně hlavních jasných prstenců Saturna je ale Tethys stále jedním z pěti hlavních měsíců, které se nacházejí uvnitř hranic slabého a řídkého vnějšího prstence E. Dva maličké, v letech 1980 objevené měsíce Telesto a Calypso, jsou zamčeny ve stabilních polohách s drahou Tethysu. Jak tato trojice krouží kolem Saturna, tak Telesco Tethys předchází a Calypso jej následuje.

Štítky: Měsíc, Saturn, Prstence, Tethys, Telesto, Calypso


8. vesmírný týden 2021

8. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 2. do 28. 2. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer je dobře vidět pouze Mars. Venuše je nyní vidět alespoň v koronografu SOHO. Skvělý úspěch zaznamenala americká kosmonautika, když přistála úspěšně na Marsu už s pátým vozítkem v řadě.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

zákryt hviezdy Mesiacom

zákryt hviezdy SAO78596 6.5mag Mesiacom

Další informace »