Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. červenec 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. červenec 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Tethys, prstence a stíny

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Při pohledu z ledového měsíce Tethys by prstence a stíny jen hrály přes fantastické pohledy na Saturnovu soustavu. Nezastavili jste se nedávno na Tethysu? Pokud ne, tak se podívejte na tu nádhernou krajinu prstenců ze sondy Cassini. Tethys samotný, který je zachycen ve slunečním světle, je těsně vlevo dole od středu snímku, má v průměru asi 1000 kilometrů a obíhá necelých pět průměrů Saturna od středu této obří plynné planety. V této vzdálenosti (kolem 300 000 kilometrů), vně hlavních jasných prstenců Saturna je ale Tethys stále jedním z pěti hlavních měsíců, které se nacházejí uvnitř hranic slabého a řídkého vnějšího prstence E. Dva maličké, v letech 1980 objevené měsíce Telesto a Calypso, jsou zamčeny ve stabilních polohách s drahou Tethysu. Jak tato trojice krouží kolem Saturna, tak Telesco Tethys předchází a Calypso jej následuje.

Štítky: Měsíc, Saturn, Prstence, Tethys, Telesto, Calypso


4. vesmírný týden 2020

4. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2020. Měsíc bude v novu. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na Floridě proběhl test úniku lodi Crew Dragon z letící rakety. Čínská kosmonautika navazuje na úspěšný rok 2019. Úspěšný byl také start evropské Ariane 5. Na ISS proběhnou dva výstupy do volného kosmu s různými úkoly. Připraven je i start dalších družic Starlink. Před 90 roky se narodil druhý muž na Měsíci, Buzz Aldrin.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Zimná dúha

Nádherný úkaz zimnej dúhy.

Další informace »