Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. červenec 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. červenec 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Prstencová mlhovina

Uznání a copyright: Tony and Daphne Hallas

Tento nádherný nebeský pohled je zaměřen na planetární mlhovinu M57 z naší vlastní Mléčné dráhy, na slavnou Prstencovou mlhovinu. Široký pohled se skládá ze tří expozic: jedna zachytila podrobnosti zhruba jednoho světelného roku uvnitř dobře známé mlhoviny, další zachytila překvapivě spletité, ale slabé vnější prstence zářícího vodíku a poslední zaznamenala bohatý výběr vzdálených galaxií pozadí. Jedna z galaxií pozadí, IC 1296, která je náhodou vlevo nahoře, je dost blízko, aby bylo vidět její příčnou spirálovitou strukturu, což z ní činí atraktivní vizuální doprovod k M57. Je zajímavé, že IC 1296 je asi 200 miliónů světelných let daleko ve srovnání s pouhými 2 tisíci světelných let u M57, ale přesto jsou u této vzdálené spirální galaxie zřetelné slabé, do dálky sahající prstence. .

Štítky: Spirální galaxie, Prstencová mlhovina, M57, IC1296


32. vesmírný týden 2020

32. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 3. 8. do 9. 8. 2020. Měsíc bude v úplňku. Jupiter a Saturn jsou vidět celou noc, po půlnoci už je vysoko také Mars a nad ránem je vidět Venuše. Koncem týdne bychom mohli mít šanci na pozorování setkání tří komet. Slunce ukazuje skvrny i protuberance. Zvyšuje se aktivita meteorického roje Perseid. K Marsu už letí i americké vozítko Perseverance. Přistává posádka Crew Dragonu z ISS. Bude startovat Falcon 9 a popoletí Starship SN5? Před 100 lety se narodil novozélandský amatérský astronom, rekordman v pozorování proměnných hvězd, objevitel komet, a spoluobjevitel supernovy 1987A, Albert F. A. L. Jones.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa roku 2020

  Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2020 získal snímek „Velká kometa roku 2020“, jehož autorem je Václav Paveza   Kometa, někdy též zvaná vlasatice, byla dlouho v historii nositelem špatných zpráv. Zejména pro vládce a vojevůdce. Těm vždy něco vyvěštila, ať byli na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkcia C /2020 F3 s M53

Rozdiel v jasnosti cca 3m je dosť zjavny

Další informace »